GRUPA Z JEDNYM OSIOŁKIEM PODBIJA ŚWIAT

Kazanie na niedzielę 22 stycznia 2023

Chrystus rozpoczął swoją misję od zebrania wokół siebie ludzi, których przekonał do swoich idei. Ta mała grupa nie miała budynków, nadzwyczajnych środków lokomocji (oprócz jednego osiołka i własnych bosych stóp), nie miała zasobnych funduszy (choć płaciła podatki) i własnej armii. Opisując w ten sposób pierwszy Kościół narażam się od razu na kontrast tego obrazu ze współczesnym. Chcę jednak zwrócić uwagę na inną sprawę.

Ewangeliczny Kościół dokonał największej zmiany w historii świata pomimo braku rzeczy, pieniędzy i broni. Jego siłą byli ludzie pełni wiary w to, co głosili. A głosili przede wszystkim prymat miłości. Miłości, która wydawała się być błahostką wobec potęgi rzymskich legionów, monumentalnych zamków i fortec oraz wielkich fortun patrycjuszy.

Na koniec spojrzenie na współczesność. Liczą się pieniądze, budynki, zdobycze techniki i silne armie.

Pytanie, z którym zostawiam was i siebie samego w tym kazaniu – w co naprawdę wierzymy i czy jesteśmy razem?

Ewangelia

Gdy Jezus posłyszał, że Jan został uwięziony, usunął się do Galilei. Opuścił jednak Nazaret, przyszedł i osiadł w Kafarnaum nad jeziorem, na pograniczu ziem Zabulona i Neftalego. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza:

«Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, na drodze ku morzu, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci wzeszło światło».

Odtąd począł Jezus nauczać i mówić: «Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie».
Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, Jezus ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni natychmiast, zostawiwszy sieci, poszli za Nim. A idąc stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał. A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim.

I obchodził Jezus całą Galileę, nauczając w tamtejszych synagogach, głosząc Ewangelię o królestwie i lecząc wszelkie choroby i wszelkie słabości wśród ludu.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.