OCALENIE BOŻE NARODZENIE

Kazanie na 4 Niedzielę Adwentu 18 grudnia 2022

Boże Narodzenie! Boże Narodzenie! Cuda, dziwy, niesamowitości, aniołowie śpiewają, królowie witają i jeszcze bydlęta, co klękają.

Nie, nie, Boże Narodzenie to historie rodzin, ludzi ocalonych. To biografie dzieci szczęśliwie uratowanych. Maria z Nazaretu, nastoletnia matka z dzieckiem została ochroniona przez  Józefa.

Ilekroć przyjmowaliśmy ukraińskie matki z dziećmi uciekające przed wojną, przychodziła mi na myśl historia Marii. Na zdjęciu są dziewczynki i chłopcy z Domu Dziecka w Mariupolu, opiekowaliśmy się nimi przez kilka miesięcy.

I każdy z nas, kto cokolwiek zrobił dla ocalenia niewinnych ludzi, , świadomie czy nie, dołączył się do Bożego Narodzenia.

Ewangelia

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak.

Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.

Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».

A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami.

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Mt 1,18 – 24

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.