JAKI PIĘKNY TEN POLSKI DOM

Poniedziałek 3 października 2022

W weekend próbowałem odpowiedzieć Polakowi od dzieciństwa mieszkającemu na zachodzie Europy dlaczego my Polacy przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy w swoich domach. Zachód praktykuje dla takich osób miejsca w obozach i ośrodkach. Odpowiadałem odwołując się do kolejnego zrywu polskiej solidarności i głębokiego współczucia dla nieszczęścia uciekających kobiet z dziećmi.

Potem jednak, przypomniałem sobie o moich przyjaciołach i znajomych, którzy przyjęli i ugościli – i nadal goszczą – ukraińskie rodziny w swoich mieszkaniach lub domach. I przyszła mi jeszcze jedna odpowiedź, którą się z wami dzielę.

Otóż u nas nadal trwa fenomen Polskiego Domu! Domu, który nigdy chyba nie był tylko dla domowników, doświadczałem tego chociażby w trakcie pielgrzymek na Jasną Górę, zawsze dostawałem łóżko w jakimś domu. Może macie podobne historie w swoich życiorysach. Często także, przy okazji jakichś wyjazdów znajomi, którzy akurat mieszkają tam gdzie jechałem, od razu proponowali – „To zatrzymaj się u nas!”

I jeszcze coś, pomimo wszystkich zmian w naszej mentalności, nadal zwykle mamy dobre więzi z sąsiadami, jest jakaś wzajemna troska i życzliwość.

Przenosimy to także na Polskę, która jest naszym Domem, odwzorowującym nasze rodzinne domy oraz relacje z sąsiadami zza miedzy.

Siostry i bracia, cieszmy się z naszych domów, otwartych, ciepłych, przyjmujących i gościnnych. Dla Ukraińców i każdego, kto musiał uciekać ze swojego domu. Jakiż piękny jest Polski Dom!

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.