ŻYCZENIA DLA NIEPODLEGŁEJ JUŻ 31 LAT UKRAINY

Środa 24 sierpnia 2022

Piszę ten tekst wieczorem, w przeddzień 31 rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę, jednocześnie mija pół roku, od kiedy Putin usiłuje tę niepodległość zniszczyć. Z obawą czekam na wieści w najbliższym czasie, ponieważ dotychczasowe próby zgniecenia ukraińskiego oporu kończą się stosunkowo niewielkimi sukcesami agresora.

Przez ostatnie dni gościmy w Lublinie grupę z zaprzyjaźnionych organizacji z Drohobycza, na zachodniej Ukrainie, większość to panie zaangażowane w pomoc osobom uzależnionym, bezdomnym, samotnym matkom, a ostatnio głównie uchodźcom. Mężczyźni do 60 r. życia mogą opuszczać Ukrainę tylko na podstawie specjalnej przepustki. Współpracujemy już od dość dawna, teraz próbujmy wymyślić wspólne działania na przyszłość.

Nie jestem strategiem i nie wiem jak ułożą się dalsze losy broniącej się Ukrainy. Jednak po spotkaniach we wcześniejszych i ostatnich dniach, mogę coś powiedzieć o stanie ducha Ukraińców. Po okresie szoku i niedowierzania, większość narodu stanęła do walki, swoje robi armia ale walczą wszyscy, od dzieci tkających maskownice na czołgi, przez niezliczoną ilość formalnych i nieformalnych grup charytatywnych aż po wspaniałe inicjatywy na rzecz swoich pobratymców uciekających z terenów działań wojennych. Przykładem jest choćby przychodnia dla uchodźców w Drohobyczu i powstający tam szpital rehabilitacyjny dla rannych.

Powszechna mobilizacja i gotowość do walki to pierwszy rys ukraińskiego ducha. Drugi to nieugięty opór bez śladu rezygnacji, to nasza ziemia, to nasze miasta i wsie, my tu jesteśmy gospodarzami, bronimy swojej Ojczyzny. Trzecim jest świadomość ponoszenia ofiar, w ludziach, zniszczonych budynkach i mostach, dewastowanych lasach i polach. Tak, wiedzą, że to jest rujnowane, że ginie wielu żołnierzy i cywilów, ale przecież jest to walka o istnienie Ukrainy! A to warte jest największych ofiar. Jest też i piękna duma, stawiamy opór wielkiemu imperium, które wyobraża sobie, że rządzi światem i wszystko mu wolno.

Siostry i bracia z Ukrainy, stoimy przy Was, pomagamy, jesteśmy po Waszej stronie, podziwiamy Waszą postawę. Podzielamy Waszą nadzieję na zwycięstwo i niepodległość. I o to dziś się także modlimy.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.