TAK WIELE OD NAS ZALEŻY

Sobota 13 sierpnia 2022

Wojna. Ta wojna już zamieniła wiele rzeczy niemożliwych w jak najbardziej twarde fakty. Co przez tę wojnę jest możliwe? Możliwe są zmiany granic między państwami, Rosja czyni to już od 22 lat, a teraz szczególnie intensywnie.

Możliwe jest też dalsze bezkarne mordowanie niewinnych ludzi, w tym dzieci. Niby wiedzieliśmy o tym od dawna, tak przecież było w Rwandzie 1994 czy Sarajewie 1995, ale od początku nowego Tysiąclecia wydawało się to nierealne, przynajmniej blisko nas, Polski.

Możliwe są też – oczywiście bezkarne – gwałty dokonywane przez żołnierzy rosyjskich, dokonywane na kilkuletnich dzieciach po wiekowe staruszki. Możliwe są bombardowania szkół, kościołów, sklepów i galerii handlowych. Tak, wiemy, to możliwe.

Nie wiemy ile ofiar jeszcze pochłonie ta wojna, jak będą wyglądać granice wskutek dalszych walk i traktatów. Tego nie wiemy.

Jakie zmiany są w moim zasięgu? Mogę zmienić siebie i zawsze od tego zaczynać należy zmianę świata. Mogę się mniej kłócić i obgadywać, co zmniejszy zasób złej energii. Mogę mniej paplać i więcej słuchać. Mogę mocniej kochać każdego człowieka, którego dziś i jutro spotkam.

To są rzeczy możliwe do zrobienia, które mają naprawdę wielki wpływ na zmianę sytuacji w świecie.

Dwa dni temu spotkaliśmy się w lubelskim wolontariacie z rodzinami ukraińskimi – patrz zdjęcie – szukającymi schronienia w Polsce. To możemy zrobić także, budować coraz mocniejsze braterskie więzi.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.