DOBRY LUDZKI DOM

Piątek 22 lipca 2022

Pięć miesięcy temu nie wyobrażaliśmy sobie takich spotkań jak wczorajsze. Spotkaliśmy się w ponad 60-osobowej wspólnocie Ukraińców i Polaków na grillu, rozmowach i zabawach (dzieci). Trochę się już znamy, z jednej strony ukraińskie matki z dziećmi, z drugiej rodziny, które je przyjęły, dalej mieszkańcy naszych 11 domów udostępnionych przybyszom, wolontariusze też ze swoimi dziećmi. Przez cały czas pobytu naszych gości poznajemy się bliżej i bardziej. I odkrywamy, że stajemy się coraz bardziej wspólnotą.

Nikt nic nie planował, Ukraińcy żyli w swoim kraju, my robiliśmy swoje rzeczy. Po 24 lutego oni nagle zostali zmuszeni do opuszczenia swojej Ojczyzny, a my – tu mam na myśli także wszystkich Was, którzy wspieracie funkcjonowanie naszych Domów Nadziei  – tak, jak umieliśmy, przyjęliśmy ich.

Bogu dzięki, że mają dach nad głową, nie drżą czy rosyjska rakieta spadnie na ich miasto czy wieś, bardzo wielu już pracuje, dzieci korzystają z naszej świetlicy.

Najważniejsze jednak, że mają przy sobie i wokół siebie ludzi. To my naprawdę jesteśmy teraz ich Domem, słuchamy ich, staramy się zrozumieć. I istocie jest to Żywy Kościół, w którym najważniejsi są ludzie, ich spotkanie i bliskość. W tym wszystkim jest też nadzieja na nową, lepszą przyszłość.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.