NASZA I BOŻA PROCESJA

Kazanie na Boże Ciało Czwartek 16 czerwca 2022

Od prawie 700 lat chodzimy w Polsce w procesjach Bożego Ciała, hitlerowcy zakazali jej w czasie ostatniej wojny światowej, za to komuniści pomimo usilnej ateizacji tolerowali ten publiczny przejaw wiary.

W czasie procesji śpiewać będziemy suplikacje, czyli prośbę do Boga o uchronienie nas od nieszczęść. Z pozoru te wezwania brzmią archaicznie (pełny tekst na końcu), jednak zobaczmy, że są zaskakująco aktualne. „Od powietrza… wybaw nas Panie!” nadal jest na czasie, czytam codzienne raporty o pandemii i zapowiedź jej nowego szturmu jesienią. Oczywiście, pandemia nie jest dobrym tematem dla mediów, skupionych teraz na scenach z plaż. Prawda jest taka, że jesteśmy bezradni wobec wirusów, a suplikacje są właśnie błagalnym wołaniem o Boże wybawienie. My nie dajemy rady, dlatego wołamy do Boga.

A wezwanie „Od wojny wybaw nas Panie!” jest chyba dziś najważniejsze. Głośno i razem z siostrami i braćmi z Ukrainy zanośmy je do Boga.

Boże Ciało, procesja z Najświętszym Sakramentem, pozwala nam przywrócić realne spojrzenie na to kim jesteśmy i naszą relację do Pana Boga. Kiedy idziemy za monstrancją wyznajemy, że to chcemy, aby to Pan Bóg nas prowadził, kiedy wołamy o wybawienie Boże, to jesteśmy dziećmi, przywalonymi nieszczęściami i wołającymi o pomoc. Do kogo, jak nie do Boga?

Boże Ciało jest również wielką  i wspólną radością z obecności Boga wśród nas, nadzieją i siłą przeciw wszystkim lękom i przeciw wszelkiemu złu, jakie może nas dopaść. Dlatego idziemy, a jest to procesja wspólna, nasza i Boża.

Święty Boże, Święty mocny,
Święty a Nieśmiertelny
Zmiłuj się nad nami…

Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!

Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!

My grzeszni Ciebie Boga prosimy
Wysłuchaj nas Panie!

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.