УКРАЇНА

Sobota 30 kwietnia 2022

Współczujemy i wspieramy Ukrainę w walce z jednym z dwóch współczesnych imperiów. W skali globu jedynie Rosja i Chiny spełniają klasyczną definicję imperiów, czyli państw uciskających inne narody, narzucających im swoją wolę i panowanie. W przypadku Rosji dotyczy to prawie 20 narodów, w Chinach najbardziej niszczonymi i uciemiężonymi są Tybetańczycy i Ujgurzy.

Historia uczy, że wszelkie imperia rozpadają się, prędzej czy później. Imperium Brytyjskie sprzed ponad 100 lat było obszarowo dwukrotnie większe od obecnej Rosji. Poprzedni wiek był zresztą epoką rozpadu wielu imperiów – brytyjskie, francuskie, holenderskie, hiszpańskie, portugalskie, japońskie i kilka innych rozleciały się dość szybko. Do dziś ostały się wspomniane dwa, z których rosyjskie chwieje się coraz mocniej.

Nie oznacza to końca idei imperialistycznej, zdaje się, że jesteśmy właśnie podbijani przez nowe formy imperialne – gogle, FB, Amazon, Twitter, etc. Poddanych tym strukturom – dobrowolnie – możemy codziennie zobaczyć przy skrolowaniu za pomocą dwóch palców wszelkie Internety. No dobrze, krew tu się nie leje, na razie.

W naszym lubelskim środowisku wolontariatu objęliśmy dzieła solidarności z Ukrainą mottem – Wolni z Wolnymi. I nam i Ukraińcom, ale i Czeczenom, Buriatom, Ujgurom, Tybetańczykom, Kurdom, przysługuje prawo do decydowania o swoich losach. To wynika z Bożego pomysłu wielu narodów, języków, kultur, tradycji, nawet wierzeń a także różnych kuchni, ubiorów, fryzur i tańców. Ta różność, różnorodność, wielorakość, niczym wielobarwne arrasy kwiatów na żyznej łączce, to pomysł Pana Boga. Dlatego moskiewski but, karabin, czołg, dron, bomba i granat niszczą Boże dzieło, w którym jest piękna komnata z żółto – niebieskim napisem „Ukraina”.

To właśnie tego Bożego daru bronimy przyjmując pod dach kobiety z dziećmi spod Lwowa i Kijowa, śląc tam tony konserw i pampersów.

Siostry i bracia, nie ustawajmy.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.