JAK SZALONE IDEE MORDUJĄ NIEWINNYCH LUDZI

Czwartek 28 kwietnia 2022

Ta wojna wciąż budzi pytania, jak mogło dojść do tego? Przecież wszystko już – po pandemii – wydawało się dobrze układać? Jak już wspominałem ani sam fakt tej wojny ani jej przebieg nie jest dla mnie zaskoczeniem, przygotowania do pomocy Ukrainie zaczęliśmy w naszym lubelskim środowisku wolontariatu już 22 listopada poprzedniego roku. Słaba to satysfakcja, choć mamy do niej prawo, bo od ponad 20 lat wspieramy kolejne ofiary działań Rosji – Czeczenów, Inguszów, Dagestańczyków, Gruzinów, krymskich Tatarów.

O ile agresja Rosji była łatwa do przewidzenia, to wciąż pozostają mi w głowie pewne pytania. Coś musiało spowodować, że Napoleon zapragnął podbić cały świat. I coś musiało się stać, że Hitler zaczął wcielać w czyn zamysł wymordowania całego narodu żydowskiego. I coś ostatecznie skłoniło Putina do próby zniszczenia Ukrainy, na pewno nie skuteczne pogromy w Czeczenii czy Gruzji. Co takiego? Z tym pytaniem zmagam się od lat i nie znalazłem dobrej odpowiedzi, jak to się dzieje, że pewne – z pozoru niemożliwe – idee rodzą się w głowach niektórych ludzi (Napoleon, Hitler, Stalin, teraz Putin)? Pewną podpowiedź znajduję w Ewangelii:

„Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych”- pisał ponad 2 tysiące lat temu św. Jakub. Tak, o tym, co działo się w Oświęcimiu, Dachau i co teraz dzieje się w Ukrainie zdecydowały idee, które zagnieździły się w głowach konkretnych ludzi. A potem te idee przełożyły się na komory gazowe, obozy zagłady, bomby atomowe, teraz w Ukrainie na rakiety i drony, to wszystko ma ziszczać idee (szalone).

Inne biblijne zdanie zachęca do pewnej zapomnianej higieny serca, umysłu, to św. Paweł: „Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu.” Jak te idee przekładają się na komory gazowe czy śmiercionośne drony? Ktoś wie?

I jeszcze jedno pytanie, jak to się dzieje, że za tymi ideami, z pozoru niemożliwymi, idą potem elity narodów, uczeni, artyści, myśliciele, wreszcie całe tłumy, tak jak działo się to w Niemczech i teraz dzieje w Rosji? Ktoś wie? Może ja czegoś nie doczytałem, może nie do końca przemyślałem, może się gdzieś mylę, może niepotrzebnie pytam?

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.