DONIA MA JUŻ SWOJE OKNO ŻYCIA

Czwartek 24 marca 2022

Donia wróci dziś po 80 latach na lubelskie Tatary. Wróci w wersji ukraińsko – polskiej. Donia została zabita dokładnie 80 lat temu, nie wiemy ile miała lat. Bestialskiej egzekucji dokonali Niemcy w ramach rozkręcającej się wówczas akcji Reinhardt.

Wszystko zaczęło się we wtorek 24 marca 1942 r. przed południem, pod gmach ochronki żydowskiej na Starym Mieście w Lublinie podjechały dwie ciężarówki, esesmani zapędzili do nich ponad 100 żydowskich sierot, zabronili im nawet wziąć cukierki, do dzieci ochotniczo dołączyły trzy wychowawczynie. Niemcy zdecydowali się na zamordowanie tych niewinnych dzieci na zasadzie eksperymentu – zobaczymy, jakie będą reakcje, wiemy, że nie było żadnych, m.in. dlatego, że skutecznie próbowano ten mord  ukryć.

Dzieci wywieziono do wsi Tatary, teraz jest to dzielnica Lublina. Tam była wówczas kopalnia piasku, zatem doły były już gotowe. Starsze z dzieci pijani esesmani oraz policjanci zabijali strzałami z pistoletów, na młodsze wystarczały silne ciosy pałkami. Po egzekucji dół zasypano, ale – wedle relacji niektórych świadków – jeszcze do północy słychać było wydobywające się z dołów jęki dogorywających dzieci. Ten bestialski mord pozbawił życie ponad 100 dzieci, nikt nie zna ich imion ani nazwisk, zachowało się jedynie imię jednej dziewczynki – Donia. Wspomniany dramat zapoczątkował serię innych mordów, które ostatecznie pochłonęły życie blisko 2 mln Żydów z terenu niemieckiego Generalnego Gubernatorstwa oraz Okręgu Białostockiego (wg nomenklatury okupanta). Zainicjowane zostały przez Odilo Globocnika dowódcę SS i Policji w dystrykcie lubelskim.

Od dwóch lat nasze dwa Stowarzyszenia – Centrum Wolontariatu i Solidarności Globalnej – sąsiadują z miejscem tamtej zbrodni. Dlatego podjęliśmy decyzje, aby na dwa sposoby przywrócić pamięć o tragicznej śmierci niewinnych żydowskich dzieci. Pierwszym  jest kantata pod tytułem „Donia”, na naszą prośbę napisał ją wybitny lubelski kompozytor, Rafał Rozmus. Jej prapremiera miała się pierwotnie odbyć właśnie dzisiaj, 24 marca, na razie przełożyliśmy termin wykonania na jakąś dalszą przyszłość.

Druga forma, to Okno Życia, jest już gotowe, zafunkcjonuje właśnie dzisiaj, o godz. 10:00, poświęci je ks. Stefan Batruch, prob. par. grekokatolickiej w Lublinie. Jutro Uroczystość Zwiastowania NMP, dzień Świętości Życia. Będzie to Ukraińsko – Polskie Okno Życia. Dlaczego takie? W naszym Centrum Powitalnym, do którego przylega Okno Życia, przyjęliśmy dotychczas 468 ukraińskich dzieci, szukających wraz ze swoimi matkami bezpiecznego miejsca w Lublinie.

Imieniem Doni nazwaliśmy nasze Okno Życia, niech ono będzie znakiem chęci ratowania życia. Zamordowane przez Niemców żydowskie dzieci nie znalazły 80 lat temu żadnego Okna Życia. Mordowane obecnie przez rosyjskie rakiety i bomby ukraińskie dziewczynki i chłopcy też takich okien nie mają. W pobliżu naszego Okna codziennie przechodzą ukraińskie dzieci, które wraz z matkami uciekły przed zbrodniami Putina. Polska, Lublin, ul. Gospodarcza 2, jest ich Oknem Życia.

Transmisja z otwarcia Okna Życia będzie na antenie Nowego Radia – www.noweradio.pl . Serdecznie zapraszamy, albo bezpośrednio do nas albo do komputerów.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.