UKRAIŃSKI BOŻY DAR

Wtorek 22 marca 2022

Cieszę się, że od niemal miesiąca mamy zwrot w nastawieniu do uchodźców, dotyczy to sióstr i braci z Ukrainy. Mam nadzieję, że szybko przejdziemy do życzliwego nastawienia do uchodźców skądkolwiek uciekających przed wojną i śmiercią. Dal mnie, człowieka, który stara się żyć Ewangelią, jest jasne, że Chrystusowe „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie”, obejmuje Ukraińca, Syryjczyka, Afgańczyka, Roma i Czeczena.

Zauważam jednak już – spodziewałem się tego – pewne polskie szemranie, wrzucanie w przestrzeń publiczną oznak niezadowolenia z powodu rzekomych przywilejów dla Ukraińców. W stylu – „A Ukraińcy dostają to za darmo, tamto za darmo …”

To groźny syndrom, z którym mieliśmy do czynienia np. w Lublinie już 20 lat temu. Nieistniejący już Ośrodek dla uchodźców funkcjonował w pobliżu tzw. „czworaków”, czyli dość ubogich mieszkań socjalnych zajmowanych przez polskie rodziny. Przy pomocy niektórych niezbyt mądrych dziennikarzy rozpętała się nagonka na Czeczenów, z tezą, że jak to oni mają za darmo spanie i jedzenie, a Polacy muszą za to płacić? Doszło do wybijania szyb w oknach Ośrodka i słownych napaści na uchodźców.

Z pola widzenia sprawców zniknęła oczywista prawda, że do Polaków wówczas nie strzelali rosyjscy snajperzy ze Specnazu, a na Czeczenów z Groznego polowali w najlepsze.

Niestety znam też głosy, w których pojawia się teza, że agresja Rosji na Ukrainę to kara Boska za Wołyń (1943 – 94), zatem „należy im się”. Jeżeli jakieś wrogie rakiety spadną na polskie obiekty – czego racjonalnie wykluczyć się nie da – to będzie kara Boska za co? Może za rzeź kozaków pod Łubniami (1596), dokonaną przez skądinąd sławetnego polskiego hetmana Stanisława Żółkiewskiego?

Przechodzimy ważną lekcję przyjaźni z narodem ukraińskim, gdzie nie powinno być miejsca na rozrachunki historyczne, jest czas na ewangeliczne i humanistyczne braterstwo. Chylmy głowy przed ukraińskim bohaterstwem,  Ukraińcy walczą dziś za nas i za Europę. Ich szlachetności i odwagi możemy zazdrościć.

Ponadto, umiejmy pojąć, że ci z nich, którzy dotarli do nas, pozostaną już na zawsze. To wielki Boży Dar dla nas Polaków.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.