Z CHRYSTUSEM W WIELU UKRAIŃSKICH OBLICZACH

Sobota 5 marca 2022

Ta wojna ma wiele nowych oblicz, jest to chyba pierwsza wojna światowa Internetowa, wcześniejsze wojny w Kuwejcie i Iraku na początku wieku były zdecydowanie telewizyjne. To za sprawą CNN, która praktycznie towarzyszyła z kamerami i mikrofonami armii USA i jej sojusznikom. Odnoszę wrażenie – ale jest to perspektywa środkowo – europejska – że w tej internetowej wojnie górą są przeciwnicy Rosji. Każdy nawet średnio ogarnięty użytkownik sieci może gdzieś włączyć się z komentarzem, lajkiem czy podpisać jakąś petycję, bardzo zachęcam do takich potyczek.

Jest tu jednak pewne niebezpieczeństwo, że można na tym poprzestać. Zachęcam zatem bardziej niż do klikania, aby spotkać się z jakąkolwiek osobą, która uciekła z Ukrainy. Jest tych ludzi bardzo wielu, praktycznie można ich spotkać wszędzie. Czasem potrzebują prostego wprowadzenia w polskie realia, na przykład, że jak mają już polskie numery telefonów to mogą tanio dzwonić po Unii Europejskiej (z ukraińskich jest drogo) albo informacji, gdzie jest polska apteka i że mogą kupować leki na paszport, recepta nie jest konieczna.

Wydaje mi się, że jako Polacy, chrześcijanie, zdajemy właśnie bardzo dobrze egzamin z Ewangelii – „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie…” Spełnienie tego kryterium zgodności życia z Ewangelią jest jednym z warunków osiągnięcia szczęśliwego życia wiecznego, ale wcale nie musicie o tym pamiętać, od tego jestem ja, nachalny nie będę. Zatem krótko – pełna solidarność, to spotkanie twarzą w twarz, z Chrystusem z wieloma ukraińskimi obliczami.

I na koniec, Putin stał się teraz bohaterem wielu analiz, psychologicznych, psychiatrycznych, jego CV jest prześwietlane z każdej strony. W pewnym sensie  uwaga całego świata skupia się na nim. To grozi pominięciem prostych kategorii moralnych, w tym podstawowych – zła i dobra. Listę zła wyrządzonego przez niego mogą sporządzić nie tylko Ukraińcy, ale i Gruzini,  Czeczeni oraz liczni obywatele samej Rosji.

Przypominam też o wsparciu naszych działań i z serca za każdą złotówkę dziękuję, Bóg zapłać:

– przez zbiórkę:  www.pomagam.pl/ukraina

lub przelewem

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej

nr konta 17 1240 1503 1111 0010 7256 9064

tytuł przelewu – darowizna na cele statutowe Ukraina

Dla chętnych na wolontariuszy:

731 926 090

lub 81 534 2652

Na zdjęciu: kolejna pomoc dla Ukrainy z Centrum Wolontariatu

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.