PISZ PAN DWA MANDATY OD RAZU

Kazanie na 2 Niedzielę Adwentu 5 grudnia 2021

Siostry i bracia, kocham Adwent i wszystkie niespodzianki, jakie on ze sobą niesie, te cudowne i subtelne, a jakże radosne i wzniosłe wezwania do nawrócenia.

Mnie zaraz na początku tego Adwentu wezwał Pan Bóg do nawrócenia poprzez policję, wesołego brata bezdomnego (lekko na rauszu) i wirusa, i to na zasadzie trzy w jednym, czyli wszystkie czynniki razem.

Rzecz działa się w jednej z galerii handlowych w tym dziwnym (pełnym dziwów) mieście Lublinie. Pan Henryk (czyli wesoły brat bez domu) drzemał sobie słodko w holu tejże galerii. Dobre miejsce, bo bezpłatne i cieplutkie. Wkroczył tam patrol policji, ona i on, młodzi dzielni ludzie, od razu przyuważyli pana Henia, bez maseczki! I pan policjant śmiało stanął przy uchu pochrapującego brata wesołego i bezdomnego i oznajmił:

– Obywatelu, będę musiał wypisać mandat, bo nie ma pan maseczki!

Henryk otworzył oczęta, najpierw obrzucił miłym okiem czarnowłosą panią w mundurze, potem z całą powagą przyjrzał się panu w mundurze, pomyślał chwilę i spokojnie oświadczył:

– Pisz chu … od razu dwa, bo jutro też nie założę, jestem szczepiony! A i dopisz coś jeszcze za obrazę!

Ja, usłyszawszy tę sentencję, mało nie pękłem ze śmiechu, mam nadzieję, że Was też rozbawiła, myślę, że i Pan Bóg był zadowolony, że tak Mu się udał brat wesoły i bezdomny. Na pewno zaś podziałał na czarnowłosą strażniczkę prawa, bo rzuciła do kolegi, roześmiana:

– Weź go zostaw, ma rację.

I podreptali dalej za buziami bez masek.

A czemu się (trochę) nawróciłem? Bo dzisiejsza Ewangelia, pomimo Tyberiusza, Lizaniasza, Trachonitydy i Abileny, wzywa do zmiany życia na proste, bezpośrednie, radosne, Boże i szczęśliwe. Chodzi o to, żeby być sobą, bo wtedy najbardziej podobamy się Panu Bogu.

No to pisz Pan, dwa mandaty od razu i za obrazę coś dopisz! A, jeszcze, do wiosny coraz bliżej, bociany czują już w dziobach.

Ewangelia

Było to w piętnastym roku rządów Tyberiusza cezara. Gdy Poncjusz Piłat był namiestnikiem Judei, Herod tetrarchą Galilei, brat jego Filip tetrarchą Iturei i Trachonitydy, Lizaniasz tetrarchą Abileny; za najwyższych kapłanów Annasza i Kajfasza skierowane zostało słowo Boże do Jana, syna Zachariasza, na pustyni.

Obchodził więc całą okolicę nad Jordanem i głosił chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów, jak jest napisane w księdze mów proroka Izajasza:

«Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego! Każda dolina zostanie wypełniona, każda góra i pagórek zrównane, drogi kręte staną się prostymi, a wyboiste drogami gładkimi! I wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże». (Mt 3,1-6)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.