WIRUS I RZECZY NIEMOŻLIWE Piątek 23 października 2020

O wirusie myślimy i mówimy źle, to zrozumiałe wobec rosnących fal zakażeń i naszej bezradności. Wirus daje nam jednak i szansę.

Widziałem w swoim życiu już wiele rzeczy niemożliwych. Widziałem ponurą Polskę przed wyborem Wojtyły na papieża. Widziałem mur berliński, sowieckie czołgi w naszych polskich miastach i komunizm od Łaby po Władywostok. I żyję dzisiaj w innym świecie.

Jaką szansę daje nam wirus? Szansę przebudowania naszej cywilizacji. Do przebudowy potrzebny jest dobry plan. Od dawna podpowiadam – i sam się nimi kieruję – prymaty, które mogą stanowić fundamenty Cywilizacji Miłości. Prymat osoby nad rzeczą, etyki nad techniką i „być” nad „mieć”, te trzy są uniwersalne. Czwarty, prymat miłosierdzia przed sprawiedliwością, ma wyraźne zabarwienie ewangeliczne, choć jest do przyjęcia przez inaczej wierzących. Te prymaty sformułował Jan Paweł II, najmocniej w encyklice „Dives In Misericordia”.

Co może być efektem takiej przebudowy? Ponieważ widziałem już wiele rzeczy niemożliwych w życiu, śmiało piszę, że efektem Cywilizacji Miłości może być pokonanie głodu na  świecie, co jest skandalem oskarżającym kolejne pokolenia. Wirus pokazał, że jesteśmy wszyscy siostrami i braćmi podatnymi na zakażenie, ale przecież braterstwo może w końcu prowadzić do zaprzestania wojen. Przyzwyczailiśmy się do świata, w którym normalną rzeczą są wojny, głód, bieda, choroby, nierówności, uchodźcy, przemoc, dyskryminacja. Tej sytuacji nie zmienią choćby największe akcje charytatywne i najliczniejsze protesty. Tu jest potrzebny nowy projekt i nowa konstrukcja.

Ponieważ jednak nie zarządzam całym światem, a jedynie jego nikłą częścią, robię, co mogę. Codziennie dzielę się chlebem, zupą i herbatą z głodnymi i ubogimi. Zawsze staram się słuchać samotnych i zagubionych. Z życzliwością przyjmuję uchodźców i migrantów. Robię, co mogę.

Jeśli będzie nas wielu, projekt może się rozszerzać i widzę, przynajmniej w moim środowisku, że coraz więcej osób myśli podobnie. Widziałem już wiele rzeczy niemożliwych.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.