NA ZDROWIE I POWIEW NADZIEI Czwartek 22 października 2020

Nie jesteś przypadkiem na tej ziemi. Nikt z nas nie jest przypadkowym bytem, bezwiednie płynącym w nurcie historii. Tego m.in. nauczyłem się od Jana Pawła II. I będę każdego z Was zachęcał do czytania Jana Pawła II, do czytania i stosowania.

Nie jestem przypadkiem na tej ziemi. Jan Paweł II w pierwszej encyklice („Redemptor Hominis”) pisał:  „Albowiem On, Syn Boży, przez wcielenie swoje zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem. Ludzkimi rękami pracował, ludzkim myślał umysłem, ludzką działał wolą, ludzkim sercem kochał, urodzony z Maryi Dziewicy, stał się prawdziwie jednym z nas, we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu”. Mamy w sobie Boży pierwiastek. To w każdym czasie, może szczególnie w środku epidemii, chcę przypomnieć. Chrystusowi podobni jesteśmy w naszej pracy, myśleniu, działaniu i miłości. Dotyczy to tych z nas, którzy są jeszcze niecovidovi, ale i tych którzy covida już mieli lub mają.

Jeszcze kiedy mógł mówić, Jan Paweł II w Sopocie (1999) odwoływał się do wcześniejszego spotkania w Gdańsku: „Słyszałem wtedy w Gdańsku od was «Nie ma wolności bez solidarności». Dzisiaj trzeba powiedzieć: «nie ma solidarności bez miłości»” — podkreślił. — Więcej: nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, (…) która przebacza, choć nie zapomina, jest wrażliwa na niedolę innych, nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania”.

Przed nami batalia o zdrowie własne i bliskich, zwyciężymy o ile nie zatruje nas wirus egoizmu, o ile pozwolimy działać duchowi solidarności, która objawia się w miłości.

W natłoku jubileuszowych wspomnień o św. Janie Pawle II, mogłoby Wam umknąć, że liturgiczne wspomnienie Papieża przypada właśnie 22 października (data inauguracji Jego pontyfikatu). Stąd ten wpis i zachęta do czytania Jana Pawła II. I do stosowania. Na zdrowie duchowe i na powiew nadziei.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.