KIEDY LEKARZ LECZY A KSIĄDZ SŁUŻY Z POKORĄ Sobota 17 października 2020

Z gronem wychowawców byłem jakiś czas temu na obozie z tzw. trudną młodzieżą, ogromnie ją lubię, bo sam do takiej należałem. Na bodajże 8 wychowawców, sześcioro zajmowało się głównie sobą, wydawali klucze do sal z ping pongiem i bilardem, pokrzykiwali, żeby było ciszej i ustalali rodzaj i wysokość kar za niesubordynację. Dwoje pozostałych chodziło na spacery z wychowankami, rozmawiali z nimi, słuchali, doradzali.

Poszedłem do lekarza ze znajomym, strasznie zaniedbał nogi. Pan doktor popatrzył, kilka razy dotknął kończyn i orzekł, że jedną nogę trzeba uciąć. Za diagnozę i wizytę i zapłaciliśmy, bo była prywatna, trwała 10 minut. Tego samego dnia ów znajomy trafił do drugiego chirurga, który też zrobił badanie i orzekł, że może da się nogę uratować, co zresztą zaczął zaraz czynić. Tu już było bezpłatnie, bo w szpitalu.

Proszę mnie nie podejrzewać, że robię jakąś nagonkę na lekarzy czy wychowawców. Myślę tylko o tym, że jeśli nie wrócimy do etosów, nasza cywilizacja zacznie się jeszcze bardziej rozpadać.

Zdaję sobie sprawę, że w świecie zdominowanym przez kult pieniądza i logikę zysku, nawoływanie do powrotu do etosów zdać się może naiwną paplaniną.

Nie mam recepty, co zrobić, aby wychowawcy i nauczyciele mieli przede wszystkim na oku dobro dzieci i młodzieży. I żeby lekarze (w imię wierności przysiędze), stali się sprzymierzeńcami pacjentów. Od razu zaznaczam, że znam dziesiątki świetnych wychowawców i tyleż samo oddanych pacjentom lekarzy.

I co zrobić, żeby politycy służyli narodowi, też nie wiem. Nawet nie wiem, co zrobić, abyśmy i my księża, z pokorą służyli ludziom nam powierzonym.

Nikogo nie oskarżam w tym wpisie. Myślę tylko, że najwyższy czas, abyśmy – w jakiejkolwiek służbie jesteśmy – pomyśleli o powrocie do swojej misji. Do etosu wychowawcy, etosu lekarza, etosu rodziców, etosu duszpasterzy, policjantów, mężów stanu. Tak myślę, choć wiem, że jestem optymistą.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.