BIAŁORUŚ I NADZIEJA NA NOWĄ CYWILIZACJĘ Środa 12 sierpnia 2020

Niemrawe wyrazy oburzenia i protestu płynące z Polski i Unii Europejskiej wobec wydarzeń na Białorusi, jeszcze raz potwierdzają schyłek tzw. Wolnego Świata. Zachód – wraz z Polską – jest w stanie przehandlować wszystko, tak dzieje się od przynajmniej 30 lat.

Handel z Chinami jest intratnym interesem dla Zachodu, dlatego tamtejsi komuniści nie muszą obawiać się jakichś większych sankcji za eksterminację Ujgurów czy stłamszenie Tybetu, prześladowanie podziemnego Kościoła i całkowite ograniczenie praw człowieka. Z racji gazu i ropy, Rosja mogła bezkarnie zdusić dążenie do niepodległości w Czeczenii, mogła odebrać (2008) Gruzji dwie prowincje a potem Ukrainie Krym i Donbas.

Przyzwoitość nakazywałaby nie siadać razem do stołu z bandytami i mordercami, ale ta zasada przestała obowiązywać w polityce. Jeśli jest do zrobienia dobry interes, zasady, prawa człowieka idą w kąt.

Patrzę od lat na gry polityczne, rozumiem ich mechanizmy choć zupełnie nie akceptuję, wiem że ich skutkiem są nieszczęścia narodów i wielu ludzi, rodzin, dzieci.

Osiemnaście lat temu, w Toronto, w czasie Światowego Dnia Młodzieży św. Jan Paweł II zostawił przesłanie, skierowane do ludzi młodych, może jeszcze trzeba czasu, aby się spełniło:  

Nadzieja, jaką żywi ludzkość żyjąca pośród licznych niesprawiedliwości i cierpień, to nadzieja na nową cywilizację — pod znakiem wolności i pokoju. Jednakże do takiego przedsięwzięcia potrzeba nowego pokolenia budowniczych, którzy — powodowani potrzebą autentycznej miłości, a nie strachem czy przemocą — potrafią, kładąc kamień na kamieniu, wznosić w mieście ludzkim miasto Boże.

Drodzy młodzi, pozwólcie, że podzielę się z wami swoją nadzieją: tymi «budowniczymi» macie być wy. Wy jesteście mężczyznami i kobietami jutra, w waszych sercach i w waszych rękach złożona jest przyszłość. Wam Bóg powierza trudne, ale wzniosłe zadanie współpracowania z Nim przy budowaniu cywilizacji miłości.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.