15 – LATKA I DUCH MIŁOŚCI Poniedziałek 1 czerwca 2020

Mamy dzisiaj kościelne święto – Maryi, Matki Kościoła. Nawiązuje ono do zapisu z Dziejów Apostolskich, modlitwy Maryi z Apostołami w Wieczerniku (patrz na końcu wpisu). To młode święto, w Polsce obchodzone od 1971 r., a na  świecie od 2018. U nas nie jest to obecnie dzień wolny od pracy (ustawowo).

Jak było wcześniej? W okresie między wojnami (1918 -45), Polacy wolne mieli 1 stycznia, 6 stycznia (Trzech Króli), 3 maja, w dzień Wniebowstąpienia (czwartek), Bożego Ciała (czwartek), Piotra i Pawła (29 czerwca), 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP), 1 listopada, 8 grudnia (Niepokalane Poczęcie NMP) i 25 grudnia (Boże Narodzenie). Zaraz potem dodano jeszcze 2 lutego (MB Gromnicznej), drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia), poniedziałek po Wielkanocy i poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego (czyli dzisiejszy dzień). Dopiero w r. 1937 11 listopada stał się Dniem Niepodległości. Komuniści do r. 1960 znieśli następujące wolne dni: 6 stycznia, 2 lutego,  3 maja, 29 czerwca, 15 sierpnia, 8 grudnia i właśnie drugi dzień Zesłania Ducha Świętego (czyli dzisiaj). Za to wprowadzono 1 maja (Święto Pracy), 9 maja (zwycięstwo nad faszyzmem) i 22 lipca (instalacja Polski Ludowej). Po r. 1989 wróciły następujące święta (i dni wolne od pracy) – 6 stycznia, 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. Odpadły nam jednak 9 maja i 22 lipca.

Nie jestem pewien, ale chyba do niedawna wyznawcy zielonoświątkowców mieli dzisiaj ustawowo dzień wolny w Polsce. Przypomnę też, że w innych krajach o proweniencji chrześcijańskiej jest trochę inaczej. Np. Wielki Piątek jest dniem wolnym w prawie w całej Europie poza Francją, za to we Wniebowstąpienie (czwartek) Francuzi nie idą do pracy, sklepy mają pozamykane. Podobnie jest we Włoszech, ale 29 czerwca (Piotra i Pawła), w Wigilię Bożego Narodzenia nie pracują np. Finowie, a 8 grudnia Austriacy.

Ja pozwalam sobie, pomimo tych różnic świętować w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego. Z dwóch miłosnych powodów. Pierwszy to miłość do Ducha Świętego (która zresztą jest Jego darem), a drugi to miłość do Marii, świętej nastolatki, która przyjęła Ducha Świętego. Od Jej „tak” (fiat), wszystko się zaczęło, a miała wtedy najwyżej 15 lat! Co nie oznacza, że nie będę pracował. Będę, ale z dedykacją dla Świętego Ducha i Marii.


Gdy Jezus został wzięty do nieba, apostołowie wrócili do Jeruzalem z góry zwanej Oliwną, która jest blisko Jeruzalem, w odległości drogi szabatowej.

Przybywszy tam, weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, i Jakub, i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, brat Jakuba. Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, z Maryją, Matką Jezusa, i z braćmi Jego. (Dz 1, 12 – 14)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.