DWA W NIEBO WSTĄPIENIA Kazanie na 24 maja 2020

Wolę piekło z tobą niźli niebo bez ciebie, tak głosił jeden z ruskich „jurodiwych”, czyli dawnych zwykle wędrownych Bożych szaleńców, spotykanych w Rosji jeszcze w XIX wieku.

Jestem z pokolenia, które przywykło  świętować Wniebowstąpienie w czwartek, to się zmieniło 16 lat temu, kiedy uroczystość przeniesiono na niedzielę.

Niebo. Od razu oczy ku górze, ale tam jest tylko kosmiczna przestrzeń, nie do ogarnięcia, przepiękna. Niebo, do którego wstąpił Pan Jezus jest gdzie indziej.

Są dwa nieba, gdzie spotkać możemy Pana Jezusa. Jedno jest w tobie. Zamknij oczy i powędruj w nieskończoną przestrzeń swojego ducha i obudź się – „Czyż nie wiecie o samych sobie, że Jezus Chrystus w was jest?” I tak daleko wędruj w siebie aż powiesz z pewnością – „Teraz już nie ja żyję, lecz żyje we mnie  Chrystus”. We mnie! W tobie!

I drugie niebo, do którego także oczy są potrzebne. Oczy drugiego. Prawie wszystkie zakochania rozpoczynają się od tych drugich oczu. W oczach drugiego, radosnych czy zmęczonych, jest nieskończona przestrzeń. To drugie niebo jest w Drugim Człowieku. „Gdzie dwaj albo trzej są zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”. Wystarczą Twoje i moje oczy.

Spójrz w siebie. Spójrz na Drugiego. To są Twoje wniebowstąpienia.

Ewangelia na dzisiaj:

Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam, gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami:

«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».

(Mt 28, 16 – 20)

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.