OD RAZU CZYLI PO BOŻEMU Czwartek 14 maja 2020

Ogromnie mnie bawi scena wyboru św. Macieja, dzisiejszego patrona (pozdrawiam wszystkich Maciejów!), do grona apostolskiego, tekst patrz niżej. Po prostu miał szczęście, że go wylosowano!Naprawdę fantazji  pierwszym chrześcijanom nie brakowało. Wybór Macieja zajął apostołom może z pięć minut, współczesne konklawe trwają niewspółmiernie długo. Karola Wojtyłę wybierano przez dwa dni, a obecnego papieża Franciszka już tylko przez dwie godziny. Wskazanie premiera po polskich wyborach parlamentarnych w r. 2015 (Beata Szydło) zajęło także aż dwa miesiące.Trzeba działać i wybierać jak najszybciej. Odkładanie decyzji o małżeństwie, kapłaństwie, dalekiej podróży, istotnej zmianie życia, jest znakiem braku zaufania Bogu, nieposłuszeństwa Duchowi Świętemu i porzucaniu drogi miłości. Oczywiście przy zachowaniu roztropności.Ile czasu Maria miała na odpowiedź Archaniołowi? Ile czasu miał Mateusz powołany przy punkcie celnym? Ile Piotr i reszta rybaków, po wezwaniu „Pójdź za mną!”? To Niech Święty Maciej wybłaga nam dar dobrych, mocnych i jasnych decyzji, dzisiaj. A już słowem opowiadam o decyzji na małżeństwo podjętej po kilku godzinach znajomości.

Wybór Macieja

Piotr w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił: «Bracia, musiało się wypełnić słowo Pisma, które Duch Święty zapowiedział przez usta Dawida o Judaszu. On to wskazał drogę tym, którzy pojmali Jezusa, bo on zaliczał się do nas i miał udział w naszym posługiwaniu.

Napisano bowiem w Księdze Psalmów: „Niech opustoszeje dom jego i niech nikt w nim nie mieszka. A urząd jego niech inny obejmie”. 

Trzeba więc, aby jeden z tych, którzy towarzyszyli nam przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał z nami, począwszy od chrztu Janowego aż do dnia, w którym został wzięty od nas do nieba, stał się razem z nami świadkiem Jego zmartwychwstania». 

Postawiono dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, z przydomkiem Justus, i Macieja. 

I tak się pomodlili: «Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś, by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść swoją drogą». 

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.