PANOWIE GRAĆ! GRAĆ! Czwartek 23 stycznia 2020

Do niedawna myślałem, że największy wstyd przynoszą nam nasi piłkarze. W rankingu klubowym jesteśmy poza pierwszą 30-tką, wyprzeda nas Kazachstan, Cypr i Białoruś. Współczuję dzisiejszym kibicom naszej reprezentacji narodowej, zdzierających gardła w dopingowaniu naszych nieudaczników, którzy pokonują Łotwę, Macedonię i Słowenię. W naprawdę dobrych czasach dla naszej piłki, pokonywaliśmy Brazylię, Argentynę, Anglię, Włochy i Francję, naprawdę klasowe drużyny. Bo i my mieliśmy klasę, ambicje i wolę zwycięstwa.

Gorsi od piłkarzy są jednak polscy dyplomaci. Dzisiaj w Jerozolimie zaczyna się Forum Holokaustu, przyjedzie tam 46 przywódców państw z całego świata. Putin ma tam poniżać Polskę i przypisać nam udział w rozpętaniu ostatniej wojny światowej. Za 4 dni w Oświęcimiu odbędą się uroczystości wyzwolenia obozu Auschwitz, które organizuje polska dyplomacja. I kogóż będziemy gościć? Księżną Kornwalii, zastępcę ministra spraw zagranicznych Kazachstanu, owszem będzie 12 prezydentów, z których najważniejszym będzie polski, Andrzej Duda. Bo przecież nie George William Vella, prezydent Malty, z całym szacunkiem dla tej słonecznej wyspy, mniejszej pięciokrotnie od powiatu lubelskiego, w którym mam zaszczyt mieszkać.

Dyplomacja, podobnie, jak futbol, to gra. Polskim dyplomatom polecam świetną pozycję Henry Kissingera, „Dyplomację”. Niestety, przegraliśmy przez słabą formę naszej dyplomacji, i z Rosjanami i z Izraelem. To nie jest wielka sztuka, aby zaprosić najważniejsze głowy państw do Oświęcimia, oczywiście trzeba było to zrobić pięć lat temu. Nie zrobiliśmy tego i dlatego w Jerozolimie sukces świętować będzie Putin. Tymczasem polscy dyplomaci śmigają na nartach w Alpach, w końcu śniegu u nas mało.

Kazimierz Górski, trener najlepszej polskiej drużyny piłkarskiej, bijącej połowę świata, jak widział, że coś nie idzie naszym graczom, krzyczał do nich:

– Panowie! Grać! K …. M.ć! Grać!

Cytuję z dedykacją dla naszych dyplomatów.

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.