DILA PRZEŻYŁA INNI ZGINĘLI Apel o pomoc dla ofiar wojny w Syrii

Dila ma dwanaście lat, przeżyła w Kobani szturm Państwa Islamskiego, tygodnie bez światła i wody. Ojciec zginął w czasie walk o miasto. Teraz razem z matką i dwoma braćmi uciekła do Dahuk w Iraku. Oni przeżyli, ale już kilkaset jej rodaków zginęło od tureckich kul i bomb. Inni albo poniosą tam śmierć albo zdąża uciec do Kurdystanu w Iraku.

Historię Dily znam od moich kurdyjskich przyjaciół, od lat pomagającym w Iraku uchodźcom z Syrii.

Wiem, że żyjemy w Polsce dzisiaj tematem wyborów, emocje są polityczne. Wiadomości z Syrii słabo przebijają się w przestrzeni naszego Internetu. Próbuję jednak zainteresować Was ideą pomocy syryjskim Kurdom.

Wskutek tureckiej operacji wojskowej wielu z nich zostało już zmuszonych – a wkrótce dotknie to setki tysięcy osób – do opuszczenia swoich ziem. Turcja od lat uważa Kurdów za wrogów i dąży do zniszczenia ich tożsamości.

Uciekający przed armią turecką Kurdowie przedostają się na teren Autonomii Kurdystanu znajdującej się w północnym Iraku. Autonomia przyjęła już na swoim terytorium ponad 1,5 mln uchodźców, głównie z Syrii, po walkach z Państwem Islamskim. Teraz zaczęła przyjmować nowych uchodźców.

Odwiedziłem Kurdystan i obozy z uchodźcami – dołączam kilka zdjęć do tego wpisu. Warunki są niewyobrażalnie ubogie, to głównie namioty, wystawione na mróz w nadciągającej zimie i kilkudziesięciostopniowy upał latem. Najbardziej cierpią dzieci.

Zaczęliśmy organizować w Lublinie pomoc dla uchodźców wojennych, głownie dzieci. Wszystkie zebrane pieniądze przekażemy przez zaufanego partnera z Kurdystanu. Szczegóły są poniżej.

Prośba, którą adresuję do wszystkich z Was ma kilka form. Najpierw, proszę o wsparcie finansowe, jednorazowe bądź systematyczne. Po drugie – o rozpropagowanie tego apelu. Po trzecie – o modlitwę za ofiary tej nowej wojny i za uchodźców. Po czwarte, chcemy przygotować misję wolontariuszy, którzy pojadą z pomocą do obozów w Kurdystanie, poszukujemy chętnych do udziału w tej misji.

Nie będę pisał tu frazesów o potrzebie solidarności. Tam naprawdę toczy się wojna, giną i uciekają ludzie tracąc wszystko. A możemy im pomóc.

Numer konta oraz numer telefonu informacyjnego znajdziecie dalej. Dalsze informacje wkrótce.

Kurdowie pilnie potrzebują pomocy

W północno-wschodniej Syrii, zamieszkiwanej głównie przez syryjskich Kurdów, trwa operacja wojskowa prowadzona przez Turcję. Życie blisko 2 mln ludzi znajduje się w poważnym zagrożeniu. Są oni zmuszeni do opuszczania swoich domów i ucieczki w poszukiwaniu schronienia. Większość z nich zmierza w kierunku Regionu Kurdystanu. Kraj ten, będący autonomiczną jednostką Iraku, liczący 5,5 mln mieszkańców, w ostatnich latach przyjął już ponad półtora miliona uchodźców uciekających przed prześladowaniami ze strony Państwa Islamskiego (ISIS).

W odpowiedzi na pogłębiający się kryzys, uruchamiamy zbiórkę środków na pomoc doraźną dla uciekającej z Syrii ludności cywilnej. Każda przekazana kwota liczy się.

Pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia Solidarności Globalnej:

23 1240 1503 1111 0010 7940 4740

Tytuł: darowizna na cele statutowe – pomoc dla Kurdów

Chcesz zaangażować się w długofalowy projekt wsparcia uchodźców przebywających na terenie Regionu Kurdystanu?

Zapraszamy do programu „Przywrócić marzenia – pomoc dzieciom w Kurdystanie”

Na terenie Regionu Kurdystanu obecnie znajduje się 38 obozów dla uchodźców (dane z marca 2019). Ich mieszkańcy jeszcze długo nie będą mogli powrócić do swoich domów, wielu utraciło dobytek całego życia i nie ma gdzie wracać. W najgorszej sytuacji są dzieci, które w wyniku wojny straciły jednego lub oboje rodziców.

Z myślą o nich kurdyjska organizacja pozarządowa, Fundacja Charytatywna im. Barzaniego, utworzyła specjalny program pomocy.

Lubelskie stowarzyszenia, Centrum Wolontariatu oraz Stowarzyszenie Solidarności Globalnej, przy współpracy z kurdyjską organizacją partnerską, zapraszają do wsparcia dzieła pomocy osieroconym dzieciom przebywającym w obozach dla uchodźców w Regionie Kurdystanu.

Jak można pomóc?

Program pomocy polega na adopcji jednego lub kilku dzieci na okres minimum 1 roku i przekazywaniu raz w miesiącu kwoty w wysokości 200 zł na zaspokojenie podstawowych potrzeb wspieranego dziecka oraz na jego edukację (m.in. zakup podręczników, przyborów szkolnych, pomocy naukowych, posiłków). Los pokrzywdzonych dzieci, a w szerszym wymiarze los świata i pokoju na świecie nie jest Ci obojętny?

Pomóż tym, którzy przeszli najgorsze, odzyskać utracone marzenia i na nowo spojrzeć w przyszłość z nadzieją i z wiarą, że dobro istnieje.  

Osoby zainteresowane zaangażowaniem się w program wsparcia osieroconych dzieci, zapraszamy do kontaktu.
Szczegółowych informacji udzielamy pod numerem telefonu: +48 797 341 681.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.