POLSKA NIE POD ŚWIĘTYM KRZYŻEM Środa 31 lipca 2019

Przyznaję, że z dużym uznaniem przyjąłem decyzję ojców oblatów ze Świętego Krzyża odmawiającą udziału w organizacji wydarzenia „Polska pod Krzyżem”. Zakonnicy uzasadnili swoje stanowisko m.in. tak: „Święty Krzyż leży w sercu Gór Świętokrzyskich, w sercu ŚPN. Nie ma tutaj żadnej infrastruktury technicznej i społecznej; brak dostępu do wody pitnej, brak toalet publicznych, brak punktów gastronomicznych, nie ma nawet żadnego hydrantu. Poza jedyną, wąską drogą z Huty Szklanej na Święty Krzyż, nie ma żadnych innych dróg ewakuacyjnych. Do Nowej Słupi prowadzi tylko prastara Droga Królewska, szlak turystyczny, którym jest wąska ścieżka kamienno-brukowa ze schodami. Wzgórza okolone są gołoborzami. Nie ma też możliwości zorganizowania parkingów. Trzeba o tym wszystkim wiedzieć”. Przypomnę, że organizatorzy zapowiadali przyjazd ok. 100 000 uczestników.

Znam Święty Krzyż, miejsce naprawdę niezwykłe, myślę, że bardzo dobre do medytacji chwili, gdy Chrystus umierał na krzyżu w otoczeniu czwórki przyjaciół, trzech Marii i św. Jana. Tłumy towarzyszyły Mu w czasie rozmnożenia chleba i wjazdu do Jerozolimy. Zawsze powtarzam, że lepiej jest mieć czworo przyjaciół niźli tysiące fanów.

Historia chrześcijaństwa zna tragiczne pomysły wyrażania wiary, na początku 13 wieku tysiące francuskich i niemieckich dzieci zginęło w tzw. krucjacie dziecięcej, idącej do Ziemi Świętej w celu wyzwolenia jej z rąk muzułmanów.

Przyznaję, że podobnie jak w przypadku „Polski pod Krzyżem”, sceptyczny byłem też wobec inicjatywy sprzed dwóch lat, czyli „Różańca do granic”. Zdecydowanie wybieram ewangeliczną zachętę do modlitwy: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.” (Mt 6,6). I pamiętam także mądrą myśl Adama Mickiewicza: „Krzyż wbity na Golgocie tego nie wybawi, kto sam na sercu swoim krzyża nie wystawi”.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.