IDŹCIE NA CAŁY NASZ ŚWIAT

Poniedziałek 4 lutego 2019

Może dzięki wizycie Franciszka zwrócimy uwagę na dalekie Zjednoczone Emiraty Arabskie, państwo na wschodnim cyplu Półwyspu Arabskiego. Po raz pierwszy w historii papież pojawił się na ziemiach rdzennie arabskich, w kolebce islamu.

Z perspektywy czasu widzę, jak Franciszek kontynuuje misję św. Jana Pawła II, wyznaczoną przez Chrystusa – „Idźcie na cały świat” (Mk 16,15). Polski papież w trakcie swoich 102 pielgrzymek odwiedził – jako pierwszy w historii – Afrykę, Azję, obie Ameryki i Australię z Oceanią. Ewangelia wciąż potrzebuje dopełnienia.

Ewangelia potrzebuje także dopełnienia w naszym życiu. Może potrzebujemy pielgrzymki do niechętnych sąsiadów, dawno nieodwiedzanych dziadków. Może naszym całym, nie odwiedzanym światem, jest uboga rodzina dwa domy dalej od nas albo widzenie w więzieniu gdzie akurat karę odbywa ktoś znajomy. A może Dom Samotnej Matki czy Dom Opieki Społecznej, są takie miejsca, nieodwiedzane, zapomniane. To także dobre miejsca do pielgrzymowania „na cały świat”.

We wrześniu ub. roku zabraliśmy – myślę o Centrum Wolontariatu – kilkadziesiąt osób bezdomnych z Lublina do Kowna, na spotkanie z Franciszkiem. Odkryliśmy zarówno sens pielgrzymowania, spotkania z zastępcą Chrystusa jak i wartość wspólnoty.

Niech Pan Bóg błogosławi nam wszystkim, idącym na cały świat.

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.