CREDO DLA STOKROTEK BAŻANTÓW I LUDZI

Sobota 3 listopada 2018 W dawnej wersji pacierza rano i wieczorem odmawiało się codziennie Wierzę w Boga, krótszą formułę, dłuższa obowiązywała na Mszy Świętej. Te dwie formuły sprawiają, że łatwo można się zmylić i przejść z jednej do drugiej.

Odmawianie z pamięci Credo zasadniczo nie wnosiło nic nowego do poznania Pana Boga, przecież codziennie mówiło się, że jest On wszechmogącym Stwórcą, że jest Pan Jezus, Kościół, święci i że czeka nas życie wieczne. Zauważyłem jednak, że codzienna recytacja wyznania wiary miała dwie inne ważne funkcje. Po pierwsze, codziennie wyznawałem wiarę, co oznaczało utrzymywanie wiary na jakimś stałym poziomie, wierzę w Niego w poniedziałek wieczorem ale i w sobotę rano, bez względu na to, co się między tymi dniami wydarzyło, a zwykle wydarzało się wiele, zarówno złych jak i dobrych rzeczy.

Po drugie Wierzę w Boga więcej mówi nie o Bogu ale o mnie. O tym co się dzieje w moim umyśle, sercu i duszy. Testuje mój zachwyt nad stokrotkami (które w tym roku jeszcze dokazują), których przecież nie wymyśliłem ani ja ani nikt z ludzi, nad bażantami, które od lat zrywają się do szybkiego lotu na dźwięk ludzkich kroków. Wierzę w Boga daje mi głęboki podziw dla wszystkiego, co stworzone. Dobrze, stokrotki i bażanty, ale przecież są ludzie, absolutnie nieziemskie istoty. Mówią i słuchają, uśmiechają się i są tacy dobrzy, po prostu cuda!

Wszystko to, co stworzył Wszechmogący Bóg, jest pełne Jego miłości i fantazji. I On to wszystko i wszystkich ocala na zawsze. I dlatego warto codziennie wyznawać:

Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, * Syna Jego Jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego,  narodził się z Maryi Panny,  umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego, stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.