JAK TO PROBOSZCZ WIKAREGO POBIŁ

Środa 27 czerwca 2018 Po Kielcami proboszcz pobił wikariusza, piszą o tym prawie wszystkie media, także katolickie. Mnie ta sytuacja dziwi z jednego powodu. Przeważnie wikariusze to mężczyźni znacznie młodsi od proboszczów, zatem chyba silniejsi. Jak taki wikariusz dał się pobić, to widocznie słabeusz. W ogóle nie popieram jakiejkolwiek agresji, mimicznej czy słownej, nie mówiąc już o fizycznej.

W tle kieleckiej  awantury są prawdopodobnie pieniądze. Wcale to nie nowość w dziejach Kościoła, tak jak i pobożne bijatyki. Na początku V wieku w Konstantynopolu, ówczesnej stolicy chrześcijaństwa, biskup Sewerian doprowadził do usunięcia swojego kolegi biskupa Antiocha, bo dowiedział się, że ten „mnóstwo zarobił na pobycie w Konstantynopolu, również i on ze swej strony zapragnął go w tym naśladować” (cytat za „Historia Kościoła”, Scholastyk Sokrates). Mniej więcej w tym samy czasie, po usunięciu św. Jana Chryzostoma z Konstantynopola „doszło na tym tle do ogólnego poruszenia  i gwałtownej kłótni pomiędzy mieszkańcami Konstantynopola i gośćmi z Aleksandrii, i kiedy wywiązała się  bójka, wielu odniosło rany, a nawet padło kilku zabitych” (cytat jak wyżej). Kielce to nie Konstantynopol, zatem i ofiary inne.

Wśród wspomnianych gości z Aleksandrii był św. Cyryl, patron dzisiejszego dnia, który w obronie Boskiego Macierzyństwa Maryi, skazał na wygnanie Nestoriusza, darując mu jednak życie. Cyryl jest nadto autorem wspaniałych kazań i listów, do dziś polecanych jako pożyteczna lektura duchowa.

Piszę to wszystko, siostry i bracia, abyśmy się wzajemnie miłowali, i w ten sposób wypełniali przykazanie Pana Jezusa oraz doszli do życia wiecznego, naszego zbawienia. Niech nam w tym pomoże św. Cyryl, przez wstawiennictwo którego modlimy się:

Boże, Ty uczyniłeś świętego Cyryla, biskupa, niezłomnym obrońcą Bożego macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, † spraw, aby wszyscy, którzy wierzą, że Maryja jest Matką Boga, * zostali zbawieni przez wcielenie Twojego Syna, Jezusa Chrystusa. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

 

 

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.