MAM JUŻ ZAPAŁKI A SÓL KUPIĘ JUTRO

Wtorek 22 maja 2018 Podczas antycznych greckich olimpiad powstrzymywano się od wojen, tak przynajmniej twierdzą historycy, a ponieważ w tamtych czasach słabo funkcjonował CNN, musimy im wierzyć. Tak zwane nowożytne Igrzyska Olimpijskie wystartowały w roku 1896 i w zasadzie odbywały się regularnie co cztery lata, z wyjątkiem zaniechanych zawodów w Berlinie (1916 – Pierwsza Wojna Światowa) oraz w Helsinkach (1940) i Londynie (1944), wiadomo Druga Wojna. W roku 1980, po sowieckiej inwazji na Afganistan, świat zachodni zbojkotował Igrzyska w Moskwie, Polacy musieli tam być, ale byli w porządku, najbardziej w porządku był Władysław Kozakiewicz, który pokazał ruskim (i całemu światu) swój słynny gest, czyli „takiego wała”. W rewanżu, cztery lata później świat komunistyczny nie poleciał do Los Angeles, Polacy też (razem z Angolą i Laosem).

Olimpiada w Monachium (1972) przeszła do historii z powodu ataku terrorystycznego Palestyńczyków – zginęło 9 sportowców z  Izraela, 5 terrorystów i 1 niemiecki policjant.

Olimpiadę w Pekinie (2008), pamiętam bardzo dobrze, bo Putin wykorzystał ją do ataku na Gruzję (udana prowokacja). Zimową w Soczi (2014) jeszcze lepiej, bo zaraz po niej Putin zabrał Ukrainie Krym oraz Donieck i Ługańsk.

Za niespełna miesiąc rozpocznie się Mundial w Rosji (pierwszy w historii na wschód od Łaby i Odry). W sklepie, po sąsiedzku, zabrakło ostatnio soli. Ludzie, czując wojnę, wykupowali kiedyś zapałki, świeczki i sól.

Pan Jezus nauczał: „Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: “Deszcze idzie”. I tak bywa. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: “Będzie upał”. I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie?” (Łk 12,54 – 56).

Widzę chmury, nadciągające tym razem ze Wschodu. Zapałki i świeczki już mam. A jak dowiozą sól do sklepiku po sąsiedzku, kupię. Nie zwietrzeje przecież szybko.

Itinerarium

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.