OD RAZU CZYLI PO BOŻEMU

Poniedziałek 14 maja 2018 Ogromnie mnie bawi scena wyboru św. Macieja, dzisiejszego patrona (pozdrawiam wszystkich Maciejów!), do grona apostolskiego. Po prostu miał szczęście, że go wylosowano!

Naprawdę fantazji  pierwszym chrześcijanom nie brakowało. Wybór Macieja zajął apostołom może z pięć minut, współczesne konklawe trwają niewspółmiernie długo. Karola Wojtyłę wybierano przez dwa dni, a obecnego papieża Franciszka już tylko przez dwie godziny. Wskazanie premiera po polskich wyborach parlamentarnych w r. 2015 (Beata Szydło) zajęło także dwa miesiące.

Trzeba działać i wybierać jak najszybciej. Odkładanie decyzji o małżeństwie, kapłaństwie, dalekiej podróży, istotnej zmianie życia, jest znakiem braku zaufania Bogu, nieposłuszeństwa Duchowi Świętemu i porzucaniu drogi miłości.

Niech Święty Maciej wybłaga nam dar dobrych, mocnych i jasnych decyzji, dzisiaj.

 

Wybór Macieja

Piotr w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił: «Bracia, musiało się wypełnić słowo Pisma, które Duch Święty zapowiedział przez usta Dawida o Judaszu. On to wskazał drogę tym, którzy pojmali Jezusa, bo on zaliczał się do nas i miał udział w naszym posługiwaniu.

Napisano bowiem w Księdze Psalmów: „Niech opustoszeje dom jego i niech nikt w nim nie mieszka. A urząd jego niech inny obejmie”. 

Trzeba więc, aby jeden z tych, którzy towarzyszyli nam przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał z nami, począwszy od chrztu Janowego aż do dnia, w którym został wzięty od nas do nieba, stał się razem z nami świadkiem Jego zmartwychwstania». 

Postawiono dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, z przydomkiem Justus, i Macieja. 

I tak się pomodlili: «Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś, by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść swoją drogą». 

I dali im losy, a los padł na Macieja. I został dołączony do jedenastu Apostołów. (Dz 1,15 – 26)

 

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.