CO DLA POLSKI ZROBIĆ MOŻESZ

Kazanie na Uroczystość Św. Stanisława wtorek 8 maja 2018 Dobrniemy do końca jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości zapewne umęczeni gloryfikowaniem tego, co polskie. Ze zmęczenia pomrą flagi na państwowych budynkach, które chcą czy nie chcą, będą wisieć bez przerwy do końca roku. Pomysłów na świętowanie z sensem niewiele, za to sztampa w stylu akademia, pieśni, kwiatki pod pomnikami, trwa w najlepsze. Od tego oczywiście Polska lepsza nie będzie. Jak ktoś chce obrzydzić dzieciom lody, powinien częstować nimi pociechy przez tydzień z rzędu, zatęsknią za pomidorową i bułką z masłem.

Nasila się też nachalna kampania „Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem”. I od razu przychodzi łańcuch skojarzeń: Chopin, Kopernik, Miłosz, Wojtyła i Lewandowski (choć akurat temu ostatniemu daleko jeszcze choćby do Grzegorza Lato, który był królem strzelców na Mundialu 1974). Ale mogę podsunąć inny łańcuch skojarzeń (pomijany dzisiaj): Stanisław Szczęsny Potocki (Targowica), Eligiusz Niewiadomski (zabójca prezydenta Narutowicza), Teodor Kaczynski, czyli „unabomber” i ojciec współczesnego terroryzmu czy choćby Janusz Waluś, radomianin wsławiony morderstwem Chrisa Haniego w RPA. Też rodacy, też Polacy.

Nie jestem dumny z tego, że jestem Polakiem. Za to jestem dumny, z tego, co zrobiłem i robię dla Polski. Nie żeby to było coś wielkiego. Staram się dawać chleb głodnym i bezdomnym, chodzę do więzień, pomagam uchodźcom szukającym schronienia w mojej Ojczyźnie. Z tego jestem dumny, choć to nic wielkiego, ale zawsze coś.

W roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości nie będzie ani jednego miesiąca ani jednego tygodnia ani jednego dnia, żeby wszyscy Polacy poszli spać syci. Na nic te flagi wiszące do końca roku. To nie będzie rok, w którym wszystkie polskie dzieci będą mogły wyjechać choćby na tydzień na wakacje.

Piszę to, aby przypomnieć, że mamy zadanie budowania Cywilizacji Miłości (zapisane w Ewangelii i nauce Jana Pawła II). Pomimo flag i akademii. Mamy dziś Uroczystość Św. Stanisława, patrona Polski. Dał swoje życie za Polskę, Ojczyznę. Rzeczywiście coś dla Polski zrobił.

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.