PIECZONA RYBKA Z DUCHEM

Sobota 7 kwietnia 2018 Podzielę się dziś z wami moim ulubionym spotkaniem powstałego z martwych Jezusa ze swoimi uczniami. Do tej sceny – patrz niżej –  pozwolę sobie dopisać krótki epilog.

Najpierw św. Łukasz, autor opisu, nie żałuje kolegów apostołów – zatrwożeni, wylęknieni, zmieszani, niewierzący i wątpiący. Jezus próbuje na kilka sposobów ich przekonać, że naprawdę żyje. Najpierw argument dla oczu – „Popatrzcie na moje ręce i nogi”. Patrzą, ale dalej nie wierzą. Drugi argument jest z kategorii „na wymac”, z dotyku: „Dotknijcie się Mnie! Mam ciało i kości”. Nie poskutkowało. Na koniec Jezus wiedząc, że ma do czynienia z prostymi rybakami i pasterzami każe podać sobie pieczoną rybę i ze smakiem zjada ją. Łukasz dalej już nie komentuje reakcji apostołów, ale wydaje się, że w końcu Jezus trafił z argumentem. Może pomyśleli: „No tak, duch faktycznie ryb nie jada, pieczonych zwłaszcza!”

Ten zapis nie jest zmyślony, jest wręcz naiwny, wygląda jak notatka spisana na kolanie, pośpiesznie, niedbale. Tak pisze ktoś, kto jest zaskoczony jakimś wydarzeniem i chce – bez „owijania w bawełnę” – czym prędzej ująć je w słowa, nieważne czy piękne. Tak się zapisuje prawdziwe doświadczenia.

Pomyślałem, że w tej notatce Łukasza brakuje puenty, więc dopisuję ją na końcu.

A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich.  (Łk 24,36 – 42)

A oni stali jak wryci i ślina im z ust płynęła.

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.