PATRZEĆ I SŁUCHAĆ

Kazanie na 1 Niedzielę Adwentu 3 grudnia 2017 Za 21 dni siądziemy do Wigilii, zaśpiewamy „Wśród nocnej ciszy”, przełamiemy się opłatkiem. Będą Święta. Czy będziemy szczęśliwi? Czy naprawdę się rozradujemy? A może – co zdarza się coraz częściej – w pierwszy dzień Świąt będziemy marzyć o ich jak najszybszym zakończeniu, żeby skrócić sobie czas frustracji. Miało być szczęście i radość, będzie karp i opadające igły z choinki. Można tak do końca życia toczyć grę „od Świąt do Świąt”, łudzić się, że może kiedyś nadejdą te jedyne i wpadniemy w ekstazę spełnienia.

W tych Świętach i w całym życiu chodzi o Chrystusa, żywego i prawdziwego. Mamy 21 dni Adwentu, to dużo czasu, na odnalezienie Go, inaczej grozi nam kolejna impreza urodzinowa na cześć Pana Jezusa bez obecności Jubilata.

Spróbuję w Adwencie podpowiedzieć trochę, ze swojego doświadczenia, drogi do rozpoznawania Chrystusa, choć każdy z nas ma swoje własne i niepowtarzalne. Dzisiejsza Ewangelia przypomina o drodze czujności. Jestem przekonany, że coraz słabiej patrzymy i gorzej słuchamy. Nasza uwaga jest zdominowana przez bodźce płynące ze smartfonów, GPS-ów i aplikacji. Nie widzimy ludzi, rzadko patrzymy w ich oczy, wczytujemy się w ich twarze. Coraz rzadziej ich słyszymy, owszem rejestrujemy słowa, ale ludzi nie słyszymy.

Chrystus zamieszkał w ludziach, to jest tajemnica Bożego Narodzenia. W nich możemy Go wypatrzyć i usłyszeć. Patrzcie na ludzi i z uwagą ich słuchajcie.

LITURGIA SŁOWA

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. Zostawił swój dom, powierzył swym sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał. 

Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!»

(Mk 13,33 – 37)

Itinerarium

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.