KARDYNALNE CNOTY WBREW PROMOCJOM I STRACHOM

 

Piątek 4 sierpnia 2017 Mamy coraz więcej problemów, życie jest coraz cięższe, ludzie gorsi a czasy straszne. Tego typu etykietki, z których chętnie korzystamy, mają tłumaczyć nasze poczucie nieszczęścia. Nic bardziej bzdurnego.

Odrzuciliśmy sprawdzone i skuteczne sposoby radzenia sobie z trudnymi czasami i narastającymi problemami. Bardzo dawna tradycja, jeszcze sprzed Chrystusa, uczyła, że należy kierować się czterema podstawowymi wartościami, pozwalającymi sensownie i szczęśliwie przechodzić przez ciemne doliny. Chodzi o cnoty kardynalne, zapomniane dziś, porzucone i lekceważone niestety. Roztropność, sprawiedliwość, męstwo i umiarkowanie.

Człowiek roztropny rozważa co jest dobre a co złe, patrzy na skutki swoich decyzji, nie poddaje się emocjom, najpierw myśli potem działa. Rzadko dziś spotykana cecha, wolimy carpe diem, byle schwytać, nieważne co, ważne by przed innymi i jak najwięcej. Kolekcje rzeczy i wrażeń pęcznieją, jeden wielki śmietnik.

Człowiek sprawiedliwy jest bezstronny (co za dziwne słowo w czasach kiedy trzeba być po jakiejś stronie!), szanuje każdego (każdego, nie tylko „swojego”), woli stracić niźli skrzywdzić, bogaci i piękni nie są dlań ani lepsi ani gorsi niźli żebracy i pryszczaci.

Człowiek mężny, nie robi w portki i nie drży, będzie do końca walczył o słuszne sprawy, wie, że są przeszkody i mury, ale wie też, że każde z nich można pokonać. Walczy do końca, nie skomli, wygrywa.

Człowiek umiarkowany śmieje się do rozpuku kiedy słyszy, że najpierw może na promocjach kupić tanio karkówkę na grilla a zaraz potem – na innych promocjach – środki przeczyszczające po przejedzeniu. Umiarkowane damy pod zwałami mięśni chcą się doszukać rozumu u kawalerów, podobnie jak kawalerowie umiarkowani cenią coś więcej u dam niźli perfumy i szminki. Najważniejsza jest wola, ona ma kierować i przyjemnościami i pożądaniami.

Jako człowiek starający się iść drogą roztropności i umiarkowania, kończę ten wpis w przekonaniu, że nie jest za długi i że pozwoli wam z sensem i szczęśliwie iść przez życie.

Itinerarium

Dodaj komentarz