POLKI POTRAFIĄ

Środa 5 stycznia 2016 Polak potrafi, owszem, ale bardziej jeszcze Polki potrafią. Nie wiem czy żyła druga kobieta pokroju Marceliny Darowskiej. W jej życiorysie jest małżeństwo, rodzicielstwo, wdowieństwo, a potem genialne dzieło zgromadzenia Niepokalanek i 144 tomy pism mistycznych (niestety słabo opracowanych nawet do dzisiaj).

Marcelina Kotowicz była polską szlachcianką z Podola, urodziła się w r. 1827, w wieku 22 lat została żoną Karola Darowskiego, urodziła dwoje dzieci, Józefa i Karolinę. Po trzech latach umiera jej mąż oraz maleńki synek. Wtedy podejmuje młodzieńcze marzenie, aby „zrobić coś dla Polski”. We Francji i Watykanie poznała m.in. Mickiewicza i Chopina oraz środowisko polskich zmartwychwstańców. W roku 1860 Marcelina kieruje już zgromadzeniem sióstr Niepokalanek, powstają znakomite szkoły dla dziewcząt – w Jazłowcu (dziś Ukraina), Jarosławiu, Nowym Sączu i najsłynniejsza w Szymanowie niedaleko Warszawy.

Przez te szkoły przechodzą dziesiątki tysięcy Polek, kształtowanych na wysokim poziomie naukowym, religijnym i moralnym, zgodnie z wizją Marceliny: „chodzi o wykształcenie niewiasty na obywatelkę Królestwa Bożego, co znaczy kształtowanie jej nie tylko ze strony umysłowej i zewnętrznej, ale przede wszystkim moralnej; a więc wykształcenie jej na prawdziwie chrześcijańską żonę, matkę, panią domu, obywatelkę kraju”.

Bez dzieła zainicjowanego przez Marcelinę nie byłoby silnej Polski niepodległej po roku 1918. Liceum w Niepokalanowie przetrwało też ciemny czas komunizmu. Zupełną ciekawostką jest fakt, że córka Marceliny, Karolina, została także siostrą Niepokalanką.

Jedna Polka, jeden życiorys, piękne dzieło. Jan Paweł II beatyfikował patronkę dzisiejszego dnia, dwadzieścia lat temu w październiku roku 1996. Marcelina Darowska jest jedną z wielu zapomnianych i nieznanych Polek, które pokazały, że potrafią czynić wielkie rzeczy z miłości do Boga i Polski.

 

  1. Króciutko odnośnie wczorajszego wpisu o braciach bezdomnych, Darku, Krzysztofie i Robercie. Czują się dobrze, dzisiejszą noc spędzili już w cieplejszych warunkach. Dziękuję wszystkim, którzy przekazali buty, koce, czapki, rękawice, szaliki. Część już trafiła na ręce i głowy bezdomnych. Apel jednak nadal aktualny.

 

Itinerarium

22 responses to POLKI POTRAFIĄ


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.