DORZUĆ KROPLĘ DO STRUMIENI MIŁOSIERDZIA

Sobota 2 stycznia 2015 Pożegnał nas tamten rok bombami w Syrii, zamachami w Paryżu, strąconymi samolotami, złymi pomrukami terroryzmu i dżihadu. Echo rozległo się i nad Wisłą.

Na drugiej szali kładę miłosierdzie i cieszę się, że papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Dla mniej wtajemniczonych powiem, że normalnie Jubileusze w Kościele wypadają co 25 lat od narodzenia Chrystusa (ostatni  w r. 2000, następny – 2025); dwukrotnie też świętowano Jubileusz Odkupienia, liczony od przyjmowanej daty śmierci Chrystusa, czyli roku 33 – w roku 1933 obchodzono 1900 lat od tego wydarzenia, a za sprawą Jana Pawła II w r. 1983 mieliśmy 1950 rocznicę. Intuicja Franciszka wydaje mi się niezwykła i bardzo śmiała, wykracza poza ramy dotychczasowej praktyki Kościoła. Ponieważ śledzę uważnie głos papieża, rozumiem, że wezwanie do miłosierdzia i czułości jest odpowiedzią na wspominaną często przez niego „trzecią wojną światową w kawałkach”.

Jeżeli cokolwiek może przeciwstawić się fali zła, agresji, przemocy i nienawiści, to mocniejsza od nich fala miłosierdzia. Miłosierdzie jednak nie jest jakąś dobrą chmurą, która spadnie na nas z Wysoka i powstrzyma wszystkie fale zła. Nie daj Boże, abyśmy w Roku Miłosierdzia poprzestali na przechodzeniu przez liczne już „bramy miłosierdzia”, skonstruowane w wielu kościołach. Pobożne spacery miłosierdzia nie wzmagają.

Możemy jednak każdego dnia dodać parę kropel do strumieni miłosierdzia, im większy ten strumień, tym pewniejsze, że Ocean miłosierdzia odeprze fale zła i nienawiści. Krople codziennego miłosierdzia – dobre i  łagodne słowa, zapominanie krzywd, proste pocieszanie, dzielenie się nadzieją, przepraszam i przebaczam, zdrowaśka za dziś konających, przytulanie najbliższych. Dalej niech to będzie dzielony chleb i grosz, wizyta w szpitalu czy więzieniu, może herbata z samotnym sąsiadem, mamy codziennie tysiąc szans na dołożenie swoich kropel do strumieni miłosierdzia. I tak codziennie, na cały Rok Miłosierdzia.

Itinerarium

32 responses to DORZUĆ KROPLĘ DO STRUMIENI MIŁOSIERDZIA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.