DWA PLUS DWA TO CZTERY

Poniedziałek 24 listopada 2014

Korupcja trawi kraj i przynosi ogromne straty dla gospodarki narodowej. To zdanie pasuje do opisu niemal wszystkich państw. W związku z tym podejmowane są „działania antykorupcyjne”, w Polsce poszczycić się możemy nawet Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, przy czym samo to biuro nie za bardzo ma się czym poszczycić. No i trzeba pamiętać, że paradoksalnie urzędników od zwalczania korupcji także można skorumpować.

Korupcja to kradzież tylko w bardziej subtelnej formie. Źródłowo oznacza zepsucie, zniszczenie, podobnie jak korozja. Nie sądzę, aby można było dzisiaj skutecznie zwalczać korupcję, a to dlatego, że jest popularna, a to, co popularne uznawane jest za słuszne i celowe. Podobnie jest dzisiaj z kłamstwem, stało się normą, a prawdomówność jest coraz rzadszym wyjątkiem. Dzisiaj kłamstwo przyjmowane jest jako „alternatywna forma narracji”. Aborcja nie jest formą zabijania istot ludzkich ale „prawem człowieka”.

Marniejemy w tej nowomowie, zwłaszcza na tak zwanym „rozwiniętym Zachodzie”. Może jeszcze wielu z was pamięta prosty zapis w Dekalogu: „Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa”.   Cywilizacja, która próbuje budować się na wolności do kradzieży, kłamstwa i zabijania ma kiepską przyszłość. Podobnie jak ekonomia, która szanując prawo do wolności opinii przyjmuje (na przykład), że 2+2 = 3 (dwa plus dwa równa się trzy).

Nowy tydzień przed nami. Trzymać się trzeba zdrowego rozsądku, przykazań i twardych reguł matematyki.

 

 

Itinerarium

11 responses to DWA PLUS DWA TO CZTERY


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.