SYSTEM PADA

Czwartek 20 listopada 2014

Obserwuję trochę to, co dzieje się obecnie w Polsce z daleka. Awaria systemu liczenia głosów w Państwowej Komisji Wyborczej urosła do rangi tragedii narodowej. Nie łudźmy się, ta awaria to tylko znak, że system padł. Nie chodzi jednak o system liczenia głosów ale o system państwowy.

Oczywiście, klapa z komputerami przy sumowaniu głosów wyborców to obciach. Dużo większe jednak dramaty pozostają poza polem uwagi państwa ale i mediów. Podam kilka przykładów. Emigracja młodych Polaków trwa nadal i kiedyś słono za to zapłacimy, a nie widzę żadnych przeciwdziałań w tej kwestii. Są już pierwsze ofiary tegorocznych chłodów, zamarzają bezdomni. Z roku na rok liczba bezdomnych rośnie, ale nie słyszę aby ktoś szukał dobrych rozwiązań dla tego dramatu. Losy bezrobotnych, rodzin żyjących w dużej biedzie, młodych ludzi trafiających do więzień, nie słyszę aby system państwowy zajmował się takimi problemami. W domach dziecka jest ponad 20.000 dzieci, w rodzinach zastępczych blisko 60.000. Nie chcę razić statystykami, ale zwracam uwagę, że system państwowy nie jest nakierowany na zmierzenie się z bardzo nabrzmiałymi problemami.

W dużej mierze winna temu jest patologia partii politycznych, które nie zajmują się problemami ludzi ale grą na tzw. scenie politycznej. Tempo działań instytucji państwowych jest ślimacze, choć w dobie bardzo szybkich zmian zdolność sprawnych i bezzwłocznych decyzji oraz działań jest podstawowa.

Nie sądzę, żeby przywoływanie w tym miejscu słów Jana Pawła II miało jakiś skutek. Nie mieliśmy jednak i nie mamy kogoś, kto by zdecydowanie i jasno głosił, że prymatem działań państwa, polityki (a także Kościoła) jest człowiek. Co jakiś czas ktoś na scenie politycznej przypomina sobie, że „po pierwsze człowiek”. A jak człowiek to ten, który nie ma domu, nie ma pracy, nie radzi sobie, musi opuszczać swoją ojczyznę.

Komputery padły, system chyba powoli także pada. Pozostaje nadzieja, że możliwy jest taki, w którym państwo zacznie służyć człowiekowi.

Itinerarium

25 responses to SYSTEM PADA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.