FAKT PO 34 LATACH

Sobota 30 sierpnia 2014

 

 

Dwadzieścia pięć lat temu ponad dwa miliony Łotyszy, Estończyków i Litwinów stanęły na trasie 600 km, człowiek przy człowieku, trzymali się za ręce. Bałtycki łańcuch był początkiem niepodległości wspomnianych narodów, to był sierpień 1989.

Pamiętam sierpień sprzed 34 lat, wtedy nas Polaków było prawie dziesięć milionów, nie stworzyliśmy łańcucha rąk, to były zapomniane dzisiaj już strajki, wspólnota buntu, sprzeciwu.

Biblia odwołuje się zawsze do pewnych faktów, które rodziły wiarę. Była niewola w Egipcie, było oswobodzenie i zdobycie Ziemi Obiecanej. Był człowiek, który uzdrawiał, przywracał godność ubogim i biednym, był Jego pusty grób. Wiara rodziła się z konkretnych faktów.

Wierzę w solidarność ludzi i moc ducha, dlatego, że widziałem i słyszałem. Święty Jan pisze: „To wam głosimy, cośmy usłyszeli o Słowie życia, co ujrzeliśmy własnymi oczami, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce” (1 J). Fakty przemawiają do mnie mocniej niż teorie.

Jutro wspomnienie zwycięstwa Solidarności z 31 sierpnia 1980 r. Nie o wspomnienie chodzi, ale o fakt, z którego wciąż płynie nadzieja.

Itinerarium

21 responses to FAKT PO 34 LATACH


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.