CZARNY HUMOR I EWANGELIA

 

Sobota 28 czerwca 2014

 

 

Jest nowa jakość w polskim  życiu publicznym. Poseł John Godson, czarnoskóry parlamentarzysta ziemi łódzkiej zagłosował za wotum zaufania dla obecnego rządu, choć jako członek partii opozycyjnej powinien być przeciw. Przy okazji wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił swoją decyzję i to mnie ubawiło (a ufam, że i was) wielce.

Otóż pan Godson argumentuje (całość jego opinii – http://johngodson.pl/wotum-zaufania-dla-rzadu/#more-2735), że przed głosowaniem przypomniał sobie scenę spotkania Jezusa z cudzołożnicą. I tak jak nikt nie odważył się rzucić kamieniem w nią, tak Godson nie głosował za odrzuceniem wotum zaufania( czyli nie rzucił kamieniem w rząd). Pewnie mimowolnie panu posłowi wyszło zabawne porównanie zachowania cudzołożnicy do poczynań naszego rządu. Niezłe, śmiałe i odważne i nowatorskie zastosowanie Ewangelii w polityce.

Kto wie czy teraz nie nastanie moda na wspieranie swoich politycznych ekscesów dictami ewangelicznymi. I może się zacząć. Oto kilka możliwych scenariuszy.

Na przykład przedstawiciel PSL, w rządzie odpowiedzialny za ministerstwo gospodarki, odpowie na zarzut niskich polskich zarobków i kiepskiego PKB: „Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie?  Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?”(Mt 5, 25-26). I po co ten cały krzyk o inflację i kryzys gospodarki?

Inny przykład, minister zdrowia wytłumaczy farsę reform odwołaniem do ewangelicznej kobiety, która już 2 00 lat temu „Wiele przecierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej”. (Mk 5, 25 -26). A wy chcecie krótszych kolejek i tańszych kosztów leczenia?

Premier, zamiast nudnych elaboratów, wycedzi do przywódcy opozycji: „Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.” (Mt 7,5). Czemu nas krytykujecie, jak sami macie podobne afery? A ten z kolei, nie chcąc być gorszy od adwersarza, wypali: „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach.” (Mt 7,15-16). I tak dyskusja polityczna nabierze ewangelicznych kontekstów.

Nie bez szans jest też lewa strona, bo wszak ktoś z SLD zacytować mógłby: „Niech nie wie lewica, co czyni prawica” (Mt 6,3), faktycznie nie wie. Nawet Palikot w chwili opamiętania może znaleźć właściwy cytat: „Oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogo w czym skrzywdziłem, zwracam poczwórnie” (Łk 19, 8). Jasne, ma z czego!

Na koniec i ja mam ewangeliczną rade dla luminarzy naszego życia publicznego: „Pójdźcie osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco!”. (Mk 6,31). Na dobre wyjdzie i wam i nam. Dobrego weekendu!

Itinerarium

40 responses to CZARNY HUMOR I EWANGELIA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.