JAK DALEKO JESTEŚ OD CENTRUM ŚWIATA?

Sobota 31 maja 2014

Znaczna część ludzkości ogarnięta jest poszukiwaniem Centrum Świata, w przekonaniu, że tam wreszcie zrozumie sens całej nudnej i bezbarwnej historii i uzyska także poczucie wartości swojego życia. Coraz większa łatwość podróżowania jeszcze bardziej nasila ten ruch.

W poszukiwaniu Centrum ludzie ze Wschodu wędrują ku tzw. regionom rozwiniętym i trafiają do Berlina, Paryża, Rzymu, Madrytu i Londynu, czasem do Nowego Jorku. W tych „rozwiniętych regionach” znajdują przeważnie tłok, hałas i bardzo nieczyste powietrze, ale rozumieją, że to jest cena smaku i widoku Centrum.

Z kolei od dziesiątków lat ludzie z Zachodu wierzą, że Centrum położone jest gdzieś w okolicach Bangkoku, Madrasu lub na szczycie Mount Everest. Nie jestem całkowicie pewien, ale słyszałem, że wśród zdobywców Mount Everest są tylko Europejczycy, Amerykanie i inni przedstawiciele bogatego świata. Tubylcy są zwykle zdziwieni parciem obcych na górę (choć mają z tego profity, niosąc ich plecaki) i dobrze wiedzą, że Mount Everest służy do czegoś zupełnie innego niż włażenia nań i wtykania różnokolorowych flag. Niemniej Zachód uparcie szuka Centrum w najwyższych górach, poważna część skręca nogi w sztuce jogi, gotowa jest nawet wyrzec się (na jakiś czas) papieru toaletowego i klimatyzacji, ale wszyscy rozumieją, że taka jest cena doznania Centrum.

W mikroskali naszym szczęściodajnym Centrum są centra handlowe albo jakieś urokliwe Stare Miasta z kafejkami, gdzie można poczuć atmosferę inną niż na co dzień. Czasem wystarczy też przyłączyć się do reprezentatywnej i modnej grupy na portalu społecznościowym, też w sumie Centrum.

Od kiedy zacząłem się uczyć wędrowania w głąb siebie samego, wiem, że jest to jedyne Centrum Świata godne odwiedzania. To nie jest żadna deklaracja pychy, każdy z was ma Centrum Świata w sobie samym. Jasne, dla zabawy można zwiedzić Paryż i zapłacić kilkaset dolarów szerpom w Himalajach, jak kogoś stać. Jednak jedynym koniecznym warunkiem zrozumienia sensu życia, odnalezienia Żywego Boga i dostępu do źródła czystej radości i miłości, jest podróż do głębi siebie samego.

Itinerarium

18 responses to JAK DALEKO JESTEŚ OD CENTRUM ŚWIATA?


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.