DO IZDEBKI ZAPRASZAM

Poniedziałek 7 kwietnia 2014

Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swojej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. Od tych słów zaczyna się Wielki Post, tegoroczny też (Mt 6,6).

Oczywiście nie pamiętacie tego, przypuszczam też, że raczej nikt nie wziął sobie powyższego wezwania jako wielkopostnego motta. Co więcej, śmiem twierdzić, że większość z nas postępuje wbrew wspomnianej zachęcie. I czyni to z powodów religijnych.

Za dwa tygodnie nie będzie Zmartwychwstania tylko Święta Zmartwychwstania. Chrystus z martwych wstał przed blisko 2 000 lat, a my organizujemy sobie święta, aby wspomnieć tamto wydarzenie, podobnie jak Boże Narodzenie czy Zielone Świątki. Tak jak laleczka imitująca dziecko w żłóbku nie ma nic wspólnego z narodzeniem Chrystusa, tak i gipsowe figury nieboszczyka w dekoracjach grobu Pańskiego nie są istotą zmartwychwstania Jego i naszego. Laleczki niemowlaka i rzeźby nieboszczyka są próbą artystycznego znaku, goszczą zresztą od jakiegoś czasu w naszych kościołach. Osobiście wolę dekoracje symboliczne niźli te dominujące naoczne.

Wejdź do swojej izdebki … Chłopie, o czym mówisz? Jaka izdebka? Rezurekcja, poranek z biciem dzwonów, procesja trzy razy dookoła kościoła, poświęcenie jajek i kiełbasy (białej!), to jest jakiś konkret. Izdebka? Jaka izdebka? Żeby chociaż izba, ale izdebka?

Wierzę, że Chrystus nie pomylił się wskazując samotność i ciszę, wnętrze naszych serc jako miejsce spotkań ze Sobą. I wiem, że jeśli ktoś nie odnajdzie Go żywego w swoim sercu, prędzej czy później znudzi się chodzeniem po drodze krzyżowej, śpiewaniem Gorzkich Żali i święceniem nabiału.

Na dwa tygodnie przed świętowaniem Jego i naszego z martwych wstania, zejdź do izdebki swojego serca, w ciszę i samotność. Tam Go znajdziesz. A jak tam Go znajdziesz, wszystkie Noce będą Wielkie i każdy dzień świętą uroczystością.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , ,

16 responses to DO IZDEBKI ZAPRASZAM


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.