W WIELKIM POŚCIE JEM CUKIERKI

 

Czwartek 27 marca 2014

 

Kiedy Bóg mówi, nie gardź Jego słowem. Taki refren znajdziemy w czwartkowej liturgii słowa, w psalmie.

Pierwszą Biblię dostałem od przyjaciela pod koniec liceum, wydana była w Portugalii. W Portugalii? Tak, ponieważ w czasach komuny drastycznie ograniczano ilość papieru dla wydawnictw katolickich w Polsce. Egzemplarze Pisma Świętego drukowane były poza granicami naszego kraju a potem przeważnie poprzez Watykan docierały do nas. Przeczytałem wówczas duszkiem i hożo wszystkie Ewangelie, miałem się zabrać za inne księgi ale moja pierwsza Biblia została „zaaresztowana” przez pana ze Służby Bezpieczeństwa podczas rewizji. Nie wolno było posiadać książek wydanych poza Polską, no chyba, że w Związku Radzieckim. Ale tam nie drukowano Biblii tylko dzieła Lenina.

Drugą Biblię otrzymałem od dobrego księdza i mam ją do dziś. Podczas jednej z pielgrzymek do Lourdes została za granicą, ale mądrzy ludzie przez jedną Polkę  posłali ją za mną i wróciła. Nie ma już okładek ale jeszcze się trzyma, choć wolę teraz wydawnictwa z nieco większymi literkami.

Nie tylko te doświadczenia zdecydowały pewnie o mojej miłości do Słowa Boga. Sprawiły jednak, że kocham Biblię jako Księgę. Przyznaję, że w mojej podkreślam, wstawiam znaki zapytania, wykrzykniki, dopisuję na marginesach a niekiedy wstawiam nawet „buźki” (emotikony). Tak, niektóre teksty biblijne rozbawiają mnie niezmiennie, jak na przykład historia z zaproszeniem na ucztę (Łk 14, 15-24), gdzie Jezus kpi z odmawiających udziału w uczcie („Poślubiłem żonę i dlatego nie mogę przyjść” – znakomity argument za celibatem J ).

W Wielkim Poście jem cukierki (rzadko), inne słodycze i słucham głośno muzyki. Przede wszystkim jednak staram się słuchać co mówi do mnie Bóg. Częściej otwieram Biblię, zamyślam się na Jej wersetami i modlę się słowami psalmu 95:

 

 

Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego:

„Niech nie twardnieją wasze serca jak w Meriba,

jak na pustyni w dniu Massa,

gdzie Mnie kusili wasi ojcowie,

doświadczali Mnie, choć widzieli moje dzieła”.

 

Itinerarium , , , , , , , , , ,

24 responses to W WIELKIM POŚCIE JEM CUKIERKI


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.