CHLEB MASŁO I PAPIEROSY DLA MAJDANU

 

Czwartek 27 lutego  2014

 

 

Tknęło mnie i teraz już wiem, że bardzo słusznie. Pojechałem na Ukrainę wczoraj. Zawiozłem pieniądze dla rodziny Andrija Dyhdałowicza, jednego z blisko setki Ukraińców poległych na Majdanie. Pieniądze naprędce zebrałem w Lublinie, sam się też dołożyłem.

Ci, którzy zginęli na Majdanie byli ojcami rodzin, synami, braćmi, zginęła też przynajmniej jedna kobieta. Rodziny muszą żyć dalej. Na razie otrzymały od Rady Majdanu coś na kształt naszego „krzyża zasługi”, medal upamiętniający ich ofiarę dla ojczyzny. W ferworze szybkich i niespodziewanych zmian nikt teraz nie myśli jeszcze o rentach czy innej formie wsparcia dla rodzin zabitych na Majdanie. Rodziny jednak muszą żyć dalej.

Andrij osierocił dwie córki, Anastazję i Andrijanę (imię po ojcu) i żonę, Natalię. Pozwoliły używać swoich imion. Mieszkają bardzo skromnie w Sokolnikach, na południe od Lwowa. Były zaskoczone moją wizytą, ale zgodziły się przyjąć doraźną pomoc. Miesza się w nich na razie ból po stracie męża i ojca z dumą, że oddał życie pięknej sprawie. Córki Andrija to jeszcze uczennice, ojciec nie dołoży się już do budżetu domowego.

Będę miał wkrótce zachętę dla was, do włączenia się w akcję wsparcia dla rodzin poległych na Majdanie. Tak, poproszę was również o pieniądze. Czytam, że Unia Europejska i inne Fundusze chcą pomóc Ukrainie, ale mają procedury, terminy i wymagania. Ukraina to jednak konkretni ludzie, a nie jakaś nieokreślona masa, opisana w kategoriach beneficjentów czy innych modnych frazesów. To konkretni ludzie, którym w prosty sposób można pomóc, aby mogli kupić chleb, masło, konserwy i nawet papierosy.

W piątek 28 lutego na antenie Radia eR 87,9 FM nadamy reportaż ze spotkania z rodziną Dyhdałowiczów z Sokolników. Wtedy też zaproponuję bardzo konkretną formę solidarnościowego wspierania rodzin poległych Ukraińców.

Andrij Dyhdałowicz spoczywa w „Alei Bohaterów” na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Stamtąd też jest fotografia, którą publikuję na FB.

 

PS. Proszę, poślijcie to jakoś dalej, niech dotrze do wszystkich, którzy będą mogli pomóc.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , ,

6 responses to CHLEB MASŁO I PAPIEROSY DLA MAJDANU


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.