SOLI SIĘ NIE SOLI

Kazanie na 5 niedzielę zwykłą

9 lutego 2014

Soli się nie soli, jak zwietrzeje jest na nic, jest do wyrzucenia. Bez sensu jest zapalanie świecy i nakrywanie jej dziesięciolitrowym garnkiem, bo taką objętość miał biblijny korzec.

Jeśli czytamy dzisiejszą Ewangelię jako przestrogę i przejmujemy się nią to jest nadzieja. Ziemia, świat i ludzie, o których dziś czytamy odnoszą się do kształtu cywilizacji, w nadtytule do perykopy teologowie i redaktorzy kościelni dopisują „Zadanie uczniów”.  Zatem, nieco upraszczając, misją chrześcijaństwa i chrześcijan jest „nadawanie smaku” cywilizacji i niesienie ludzkości jasnego światła, pokazywanie celu.

Rzeczywiście, przez wieki to chrześcijaństwo wyznaczało rytm historii. Dzięki temu mamy dziś powszechne szkoły i uniwersytety, istnieje służba zdrowia i mamy też miasta (pomysł św. Benedykta). Do defensywy chrześcijaństwo zaczęło przechodzić gdzieś od czasów Kopernika i Galileusza, kiedy osiągnięcia nauki przyjmowano za groźny dla wiary wirus. Wielką nadzieję wniósł pontyfikat Jana Pawła II, choć jego znaczenie dopiero pewnie odkryjemy, teraz ufnością napawają gesty i słowa Franciszka.

Chrześcijaństwo, myślę, jest projektem niedokończonym, ba, przypuszczam, że jedynie w niewielkiej mierze zrealizowanym. Skandal aborcji ze smutnym plonem śmierci milionów zabitych dzieci, skandal śmierci z powodu głodu, braku wody czy lekarstw, zapomniane wezwanie do braterstwa, akceptacja przemocy jako metody funkcjonowania polityki, wreszcie traktowanie miłości jako nieszkodliwej emocji (a nie jako najważniejszej zasady życia indywidulanego i wspólnotowego – Cywilizacja Miłości), to potężne wyzwania dla chrześcijaństwa. Do zaaplikowania w bieg historii.

Sam papież, nawet najświętszy, nie da rady. Co znaczy jedno zdrowe ziarenko soli w zwietrzałej pryzmie? Na której leży większość z nas.

 

Kazanie dźwiękowe – www.itinerarium.pl

 

Liturgia słowa

(Mt 5,13-1ie
Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.

 

(Iz 58,7-10)
Dziel swój chleb z głodnym, wprowadź w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziej i nie odwrócić się od współziomków. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: Oto jestem! Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem.

(Ps 112,4-9)
REFREN: Wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych

On wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych,
łagodny, miłosierny i sprawiedliwy.
Dobrze się wiedzie człowiekowi, który z litości pożycza,
i swymi sprawami zarządza uczciwie.

Sprawiedliwy nigdy się nie zachwieje
i pozostanie w wiecznej pamięci.
Nie przelęknie się złej nowiny,
jego mocne serce zaufało Panu.

Jego wierne serce lękać się nie będzie.
Rozdaje i obdarza ubogich;
jego sprawiedliwość będzie trwała zawsze,
wywyższona z chwałą będzie jego potęga.

(1 Kor 2,1-5)
Bracia, przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością dawać wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego. I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem. A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

(J 8,12b)
Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

7 responses to SOLI SIĘ NIE SOLI


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.