KTO KOCHA LECI I NIC GO NIE TRZYMA

Poniedziałek 27 stycznia 2014

 

Od bodaj 10 już lat nie czytam tygodników, żadnych, dzienniki przeglądam. Nie tylko z powodu Internetu tak się dzieje. Nie kręcą mnie afery, plotki i szybkie wywiady. Bez żadnych złudzeń odnajduję to, co przewiduję, w Gazecie Wyborczej, w Naszym Dzienniku i nawet niestety w Przeglądzie Sportowym, gdzie zamiast fachowej analizy wydarzeń na boiskach czy kortach, znajduję „podkręcane” ciekawostki.

Nie czytam tego co wyżej wymieniłem z bardzo podstawowego powodu. Szukam jakiejś dobrej, głębszej myśli, może wizji, a przynajmniej jakiejś nowej i ożywczej intuicji. Kiedy jeszcze czytywałem, czułem się jakby częstowano mnie codziennie (lub co tydzień) intelektualnym kleikiem, a przecież nic (raczej) mojemu umysłowi nie dolega.

Za to coraz częściej wracam do lektur niezawodnych, na szczęście mam ich dużo. Do kilku myśli, niezmiennie ożywczych, wracam i dziś, i dzielę się z wami, z życzeniem natychmiastowego wcielenia w wasze życiorysy.

 

Kto kocha, leci, biegnie i raduje się, wolny jest, nic go nie trzyma.

 

Teraz już pojmujecie, czemu niektórzy nie fruwają i nie latają. I czemu snują się smutni albo muszą wozić się do ciepłych krajów. I czemu trzyma ich wszystko na ziemi. Kto kocha, wolny jest, nic go nie trzyma, nawet ziemia.

 

Miłość nie czuje ciężaru, na trudy nie zważa, na więcej się porywa, niż może, z niepodobieństwem się nie liczy; gdyż sądzi, że wszystko może i że jej wszystko wolno.

 

Ulala! Podniebny tekst! Prawda! Miłości wszystko wolno! Wszystko może, nie czuje ciężaru, na trudy nie zważa, z niepodobieństwem się nie liczy. Natychmiast wcielić w życiorysy!

 

PS. Jest konkurs. Pierwszą osobę, która odgadnie autora cytowanych ożywczych myśli bardzo ładnie nagrodzę. Myśli spisał nie heretyk, ale jak najbardziej katolicki święty, poważny i kanonizowany. Odpowiedzi przyjmuję tylko mailem, nic tam proszę nie pisać w komentarzach. Adres mailowy jest na FB J

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , ,

1 response to KTO KOCHA LECI I NIC GO NIE TRZYMA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.