KTO WALI PIĘŚCIĄ A KTO CZESZE DZIECI

Poniedziałek 5 sierpnia 2013

 Parlamentarzyści okładali się pięściami. Jesteśmy prowadzeni jak barany na rzeź. Samolot wypadł z pasa startowego. Matka pijana, syn naćpany.

Zacytowałem wyżej kilka tytułów z dość popularnych portali internetowych, z rubryki „Najważniejsze informacje”. Moja dobra znajoma pracuje w uznawanym za opiniotwórczy portal i jej zadaniem jest nadawanie tytułów newsom wstawianym na stronę. Przyznała, że do newsów podłączona jest specjalna cyfrowa zliczarka, która rejestruje liczbę kliknięć na dany tytuł. Oczywiście nie wiadomo ile razy dana informacja została przeczytana, wiadomo ile razy publiczność zaciekawiona tytułem otworzyła ją, choćby na ułamek sekundy.

Praca pani redaktor jest żmudna i smutna, polega na „podkręcaniu” tekstów, tak aby zachęcić do kliknięcia. Po jakimś czasie stworzyła już sobie patent na podkręcanie newsów. Otóż na jednej kartce ma spisany zestaw przymiotników, na drugiej rzeczowników, a cały wysiłek polega na odpowiednim doborze w pary. I tak wśród rzeczowników dominują następujące: wypadek, tragedia, pożar, pobicie, zabójstwo, rzeź, pogrom, problem, masakra, kradzież, oszustwo, szantaż, korupcja, dramat, gwałt, pościg, skandal, ucieczka, strach, upadek, zbrodnia, plajta, i tak dalej. Lista przymiotników zawiera przede wszystkim słowa: fatalny, koszmarny, gigantyczny, przerażający, szokujący, okrutny, krwawy, bestialski, niebezpieczny, tragiczny, paraliżujący, paniczny, rozpaczliwy i tak dalej. Przy kojarzeniu tytułów należy jeszcze dorzucić odrobinę (a nawet sporo) erotyki i mamy gotową strawę dla czytelników. Czytelnik klika (i ewentualnie czyta), zliczarka podsumowuje liczbę wejść a to przekłada się na jakość ofert reklamodawców i pieniądze dla portalu. Trochę wszystko uprościłem, ale tylko trochę.

Na szczęście przy odrobinie zdrowego rozsądku możemy łatwo stwierdzić, że na świecie są ludzie, którzy od rana mówią swoim bliskim dobre i czułe rzeczy, solidnie wykonują swoje obowiązki, czeszą starannie dzieci przed wyjściem do przedszkola, odmawiają uważnie modlitwę za siebie i cały świat i siadają na odpoczynek w cieniu. A przede wszystkim pamiętają, że miłość jest największa i wierzą tylko  w nią. I tak zaczynać trzeba poniedziałek i nowy tydzień.

Itinerarium , , , , , , , , ,

28 responses to KTO WALI PIĘŚCIĄ A KTO CZESZE DZIECI


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.