ZALOTNE POKUSY DOOKOŁA

Poniedziałek 22 lipca 2013

Ludzie dojrzali i odpowiedzialni zdają się dobrze wiedzieć czym są pokusy, znają je, umieją się im opierać, a jeśli już ulegają to tylko dlatego, że chcą.

Przypomnę jednak, że pokusy nie są głupie tak jak i ich autor, kusiciel. To, co jawnie jest pokusą , nie uczyni nam wiele złego. Myślę, że czyha na nas kilka pokus przebranych sprytnie i zalotnie w szaty zjawisk naturalnych, te mogą istotnie nas zniszczyć.

Pierwszą z nich jest zniechęcenie na drodze osiągania dobrych celów życiowych. Pokusa zniechęcenia ma wielu adwokatów, którzy podpowiadają, że nie dam rady, całkiem obiektywnie, bo przecież „już nie mam siły”, „to jednak mnie przerasta”, „wypaliłem się”. Wszystko przychodzi do głowy jako dobry argument, aby porzucić postawione cele. Zniechęcenie jest pokusą, która skaża myśli, uczucia a zwłaszcza wolę (chęci brak).

Drugą pokusą, tłumaczoną także względami naturalnymi, jest rozczarowanie. Suflerzy tej zmory do obydwu uszu szepcą: „Ludzie są podli!”, „Świat jest beznadziejny!”, „Życie jest głupie!” Istotą rozczarowania jest utrata wiary w sens oraz dezercja z walki o dobro i miłość, mimo wszystko.

Trzecia z pokus, z pozoru romantyczna i „ludzka”, to smutek. Smutek to osmolone szkiełko, które diabeł wciska nam na oczy (i serce), dzięki czemu widzimy tylko zło, głupotę i kłamstwo. Oczywiście, to wszystko się zdarza, ale przecież dobro, prawda i mądrość zawsze są w przewadze, choć w osmolonym szkiełku ich nie widać.

Inwazja zniechęcenia, rozczarowań i smutku to codzienne doświadczenie naszych czasów. Normalne, myślimy. Przeciwnie! To jest właśnie gra kusiciela, subtelne kuszenie,  z pozoru naturalne uleganie a faktycznie kompletna porażka.

Bronię się codziennie nadzieją, bo ona nie zawodzi. I coraz bardziej rozumiem czemu chrześcijanie to „ludzie nadziei”, którzy nie schodzą z pola walki, trwają mocno, niezachwianie. Ludzie, którzy pełni nadziei ciągle mają chęć, uparcie i z polotem kochają i cieszą się z każdego nowego dnia.

Itinerarium , , , , , , ,

19 responses to ZALOTNE POKUSY DOOKOŁA


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.