KATYŃ EL COBRE ZGORZELEC

Piątek 19 lipca 2013

Wspominałem w tym miejscu już kilka razy o niezwykłych pielgrzymach, których miałem przywilej poznać. Pozwolę sobie na trzy migawki z „frontu”.

Roman i Wojtek, którzy na początku czerwca wyruszyli z podwórka św. Faustyny (miejsca jej urodzin, Głogowiec koło Świnic Warckich, niedaleko Łęczycy) dzisiaj docierają do Katynia. Idą pieszo, mają już za sobą Warszawę i Wilno. W sumie zaliczą ponad 4 500 km. Katyń a potem Smoleńsk są dla nich bardzo ważne, ponieważ idą w Pielgrzymce Pokoju i Pojednania, ofiarując swój trud za braterstwo narodów polskiego, białoruskiego, rosyjskiego i ukraińskiego. Modlą się nogami, jak sami mówią. Potem przez Moskwę, Charków, Miednoje, wczesną jesienią dotrą do Polski (przez Lublin).

Idą nie wiedząc gdzie będą nocować, raz trafia im się stodoła z posłaniem ze słomy, innym razem białoruska dacza. Najczęściej popijają kwas chlebowy. Spotykają, rozmawiają i modlą się z katolikami, prawosławnymi i ewangelikami. Niosą ze sobą ikonę wschodniej świętej, Olgi. Drugą patronką pielgrzymki jest św. Faustyna.

Darwina i Jacek, o których niedawno wspominałem, są już na trasie z Hawany do El Cobre, na Kubie. Będą iść przez blisko 30 dni w intencji narodu kubańskiego, modląc się o pojednanie mieszkańców Wyspy i odnowę ich wiary. Na tym szlaku pątniczym patronuje im św. Faustyna i bł. Ks. Jerzy Popiełuszko.

Wreszcie Piotr i Michał, do niedawna młodzi więźniowie, obecnie na zwolnieniu warunkowym, dzisiaj zbliżają się (pieszo, w towarzystwie opiekunów) do Krakowa, idąc szlakiem św. Jakuba. W ciągu miesiąca dotrą, ufam, do Zgorzelca. Po drodze mierzą się ze swoją przeszłością i wykuwają wizję przyszłości.

Wszyscy wspomniani pielgrzymi modlą się za ważne sprawy i potrzebują modlitwy. Myślę, że dzięki takim szalonym ludziom, Ewangelia nie pozostaje jedynie książką (nawet niezwykłą), ale wciąż się dzieje. Całe życie Jezusa, tak jak znamy je z kart Ewangelii, to były trzy pielgrzymki do Jerozolimy. Wszystko rozgrywało się w drodze. I pewnie nadal, wszystko co naprawdę ważne w naszym życiu, dokonuje się w drodze.

 

O Romku i Wojtku – www.idzieczlowiek.pl (także na FB)

Relacja z trasy – piątek 19 lipca, 16.30 – na falach Radia eR 87,9 FM, www.radioer.pl

 

Jacek i Darwina pisują na stronie: www.naszewedrowanie.blogspot.pl

 

Echa z Nowej Drogi znajdziecie na stronie: www.nowadroga.eu

 

Radio eR na bieżąco relacjonuje wszystkie wspomniane pielgrzymki.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , ,

6 responses to KATYŃ EL COBRE ZGORZELEC


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.