KOŚCIÓŁ MOCNYCH LUDZI

 

Kazanie na Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Sobota 29 czerwca 2013

 

 

Piotr i Paweł, ludzie, bez których nie byłoby Kościoła. Obiektywnie nie byli dysponowani do tworzenia wielkich dzieł, Piotr pozostał prawdopodobnie niepiśmienny do końca życia, Paweł bywał gwałtowny i porywczy. Prowadzili między sobą zawzięte spory, kłótnie, nie przebierali w słowach, czego dowodem są zapisy w Dziejach Apostolskich.

Niemniej, pomimo nieukrywanych wad, byli ludźmi bardzo wyrazistymi i najgłębiej przekonanymi do swoich idei, gotowymi do oddania za nie życia, tak rzeczywiście się stało. W ich życiu rozbłysła niezwykle moc ludzka, moc ducha i siła wiary. Powiedziałbym, że są ilustracją zdania „Człowiek potrafi!” A kiedy człowiek daje całego siebie jakiejś sprawie, Bóg wchodzi ze swoją Mocą i zwielokrotnia siły ludzkie.

Kościół dzisiaj promieniuje także osobowością swojego papieża Franciszka i da się odczuć, że stoi w tym samym rzędzie co jego poprzednicy, ci dawni, Piotr, Paweł i ci całkiem niedawni, jak Jan Paweł II. W ogóle to, co najcenniejsze i najpiękniejsze w Kościele, zawdzięczamy wyrazistym osobowościom, ludziom, którzy umieją być sobą (a przez to upodabniają się do Chrystusa) i pociągają za sobą innych. Z pozoru niekoniecznie predysponowani intelektualnie czy pod względem pochodzenia, potrafili nadać niezwykły dynamizm Kościołowi. Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty, błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, ojciec Pio, Mała Tereska, Jan Vianney, Faustyna Kowalska, zna ich i podziwia cały świat chrześcijański i pozachrześcijański. Inspirują, pociągają i prowadzą do tajemnicy Boga.

W dzisiejszą uroczystość zachęcam, abyśmy szukali Kościoła w sobie samych, poprzez pracę nad swoim sercem i wydobyciem z niego wszystkich ludzkich mocy, które Pan Bóg chętnie pomnoży i zwielokrotni.

Itinerarium , , , , , , , , , , , , , , , ,

11 responses to KOŚCIÓŁ MOCNYCH LUDZI


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.