MIŁOŚĆ. ZROB TO.

 

Kazanie na 5 Niedzielę Wielkanocną

28 kwietnia 2013

 

Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali. Tak, to wiem. To nam się ciągle czyta, mówi, wyjaśnia, interpretuje. My to wiemy, bo czytamy, słuchamy, oglądamy filmy o wielkich miłościach i nucimy przepiękne melodie z love w zwrotkach i refrenach. Archiwa bibliotek na całym świecie uginają się od półek z dogłębnymi studiami na temat znaczenia miłości.

Tak, miłość została już bardzo przenikliwie przemyślana, przeanalizowana i opisana. Wierszem rymowanym i stychicznym, prozą, w poematach, opowiadaniach, esejach, felietonach, sonetach, balladach, lirykach, wielotomowych powieściach, dramatach, komediach i tragediach, skeczach, odach, trenach, fraszkach, epigramatach i epitafiach, w mitach, nowelach, epopejach, w hymnach, pieśniach i elegiach, w farsach i tragifarsach, w baśniach, bajkach i legendach, w przypowieściach i przysłowiach, w pamiętnikach, dziennikach i diariuszach, w zapiskach i przypiskach, w opisach, zapisach, przypisach i przepisach. Czytałem o niej w prologach i epilogach, w posłowiach i przedsłowiach, w operowym libretto, w recenzjach i zapowiedziach, w przepowiedniach i proroctwach, w satyrach, sielankach, w fabułach, narracjach, wątkach głównych, pobocznych i marginesowych. Cholera, jak dużo o miłości czytałem, wy też. Bo są przecież jeszcze wywiady, rozmowy, dialogi, rozważania, rozmyślania, medytacje, solilokwia, reportaże, relacje, wzmianki, notatki, życiorysy, biografie, autobiografie, szkice, sylwetki, kalendaria i sprawozdania, artykuły, komentarze, debaty, dyskusje, areopagi i fora. A także blogi, wpisy, wypisy, uwagi, spostrzeżenia, dywagacje, żarty i dowcipy. Wszystko o miłości. Almanachy pominąłem? W gazetach na pierwszej i ostatniej stronie, w środku, na rozkładówce, w romansach, historiach i historyjkach, imają się jej dziennikarze śledczy i tzw. obywatelscy. Międlimy ją w marzeniach, wspomnieniach, westchnieniach, zamyśleniach i przemyśleniach. Doprowadza nas do szału i ekstazy, do rozpaczy, nerwicy, do zwątpienia i nadziei. O miłość prosimy w co drugiej modlitwie, litanii, koronce, łatwo można skojarzyć ją ze szkaplerzem i brewiarzem. Ale także z utopią i fantasmagorią. Dość, bo wyjdzie dziesięć stron.

Rzecz w tym, że o miłości wszędzie można przeczytać (i czytamy), wszędzie można ją obejrzeć (i oglądamy), wszędzie usłyszeć (i słuchamy), wszędzie opisać (i opisujemy). I te miłości, w wersji mentalnej (myślimy o niej), w wersji oralnej (mówimy o niej), w wersji wizualnej (widzimy ją), w wersji audialnej (słyszymy o niej), oplatają nas ze wszystkich stron. Pewnie jest także w wersji aromatycznej ale zupełnie się na tym nie znam.

Napisałbym, że to wszystko guzik (a nawet inna rzecz na „g”) warte, ale nie przekonam nikogo. O miłości słuchamy, czytamy, śpiewamy, modlimy się o nią i za nią. Nic to nie znaczy.

Miłość jest do zrobienia i tylko wtedy ma sens. Sam staram się ją robić jak umiem. Nie chcę się przechwalać, ale już wiecie – jeśli regularnie czytacie Itinerarium – że nie ochlapuję ludzi jadąc autem, bo hamuję przed kałużami i w deszczową pogodę wyjeżdżam z tego powodu kwadrans wcześniej. Ale mam mocniejsze dowody, widziałem miłość na własne oczy. Znam człowieka, który oddał nerkę na przeszczep swojemu bratu. I to jest miłość dokonana, zrobiona, miłość, która jest faktem. Znam innego człowieka, który od wielu lat wnosi na rękach po schodach (na drugie piętro) swoją żonę, sparaliżowaną przez stwardnienie rozsiane. Żaden tam wiersz czy libretto, tylko ciężki zasuw, przynajmniej dwa razy dziennie. Dobrze znam kobietę, która kilka razy dziennie wymienia pieluchy pod zasikanym mężem, mąż po wylewie. Bardzo dobrze znam rodzinę, która do ostatniej chwili gromadziła się przy konającej babci i trzymała ją w momencie śmierci za ręce i która oparła się pokusie oddania babci na dość wygodny oddział intensywnej (i samotnej) terapii w szpitalu. 

Miłość. Nie gadaj o tym. Zrób to.

 

Kazanie w wersji dźwiękowej – www.itinerarium.pl

 

LITURGIA SŁOWA

 

 

(Dz 14,21-27)
Paweł i Barnaba wrócili do Listry, do Ikonium i do Antiochii, Umacniając dusze uczniów, zachęcając do wytrwania w wierze, bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego. Kiedy w każdym Kościele wśród modlitw i postów ustanowili im starszych, polecili ich Panu, w którego uwierzyli. Potem przeszli przez Pizydię i przybyli do Pamfilii. Nauczali w Perge, zeszli do Attalii, a stąd odpłynęli do Antiochii, gdzie za łaską Bożą zostali przeznaczeni do dzieła, które wykonali. Kiedy przybyli i zebrali [miejscowy] Kościół, opowiedzieli, jak wiele Bóg przez nich zdziałał i jak otworzył poganom podwoje wiary.

(Ps 145,8-13)
REFREN: Będę Cię sławił, Boże mój i Królu
lub Alleluja

Pan jest łagodny i miłosierny,
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich,
a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

Niech Cię wielbią Panie, wszystkie Twoje dzieła
i niech Cię błogosławią Twoi święci.
Niech mówią o chwale Twojego królestwa
i niech głoszą Twoją potęgę.

Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę
i wspaniałość chwały Twojego królestwa.
Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków,
przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.

(Ap 21,1-5a)
Ja, Jan, ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma. I Miasto Święte – Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już /odtąd/ nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły. I rzekł Zasiadający na tronie: Oto czynię wszystko nowe.

(J 13,34)
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem.

(J 13,31-33a.34-35)
Po wyjściu Judasza z wieczernika Jezus powiedział: Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.

Itinerarium , , , , , , , , , , ,

33 responses to MIŁOŚĆ. ZROB TO.


Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.