SOKI I WINA DLA POMNOŻENIA WIARY

 

Poniedziałek 15 kwietnia 201 3

 

 

Ewangelie opisujące zachowania Chrystusa po zmartwychwstaniu nie odnotowują żadnych przypowieści, kazań czy dłuższych przemów. Uderza w nich nadzwyczajna zmysłowość, gra zwykłych ludzkich gestów. I to jest cudowne.

Chrystus spotyka apostołów po swoim zmartwychwstaniu „za stołem”, przy kolacji i przyłącza się do nich. Posila się chlebem z uczniami idącymi do Emaus. Zachęca swoich przyjaciół do fizycznych eksperymentów – „Dotknijcie mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że ja mam”. Wielokrotnie za to Chrystus sprawia wrażenie głodnego: „Macie tu coś do jedzenia?” Chętnie spożywa z uczniami śniadanie, jest chleb, są ryby, jest woda i wino. Tak jakby od jedzenia nie było niczego ważniejszego!

Nasze niedowierzanie w nowe, pośmiertne i nieskończone życie, wątpliwości  i obojętności, po części wynikają z tego, że przestajemy powoli ucztować i cieszyć się wzajemnie swoją obecnością. Ewangelia jest tu jakąś podpowiedzią. Zapraszajcie przyjaciół, na śniadania i kolacje, przygotujcie dobre, smakowite rzeczy, soki, owoce, sałatki, desery, ciasta, wina i tak dalej. Siadajcie, rozmawiajcie, opowiadajcie kawały, śpiewajcie, nie bądźcie jak mruki i ciołki, co to tylko smęcą i smucą.  Posmakujcie bliskości i przyjaźni z ludźmi, bliżej będzie nam do prostej wiary w zmartwychwstanie.

Itinerarium , , , , ,

21 responses to SOKI I WINA DLA POMNOŻENIA WIARY


  1. Fajnie jest wspólnie ucztować, szkoda, że tak rzadko się już to robi.).)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.